Prezydent A. Duda proponuje konstytucyjny zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

0
Andrzej Duda prezydent Polski
Fot. Kancelaria prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda chce konstytucyjnego zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Stosowny projekt zmiany ustawy zasadniczej Andrzej Duda podpisał w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w towarzystwie rodzin z dziećmi. Ubiegający się o reelekcję prezydent mówił, że realizuje program rozwoju społeczeństwa poprzez wspieranie polskich rodzin i ochronę najmłodszych.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, jego propozycja zmiany konstytucji opiera się na trzech elementach. “Zgodnie z tym zapisem, który proponuję w polskiej konstytucji przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną. Po drugie, przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane, że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci” – wyjaśniał prezydent. Prezydent powiedział również w jaki sposób miałby się odbywać proces sprawdzenia osoby chcącej przysposobić dziecko. “Gdy mamy do czynienia ze związkiem faktycznym, a wiemy o tym, że takie występują, bo takie jest życie, to wówczas sąd i inne organy będą miały obowiązek sprawdzenia czy osoba, która chce dokonać adopcji jednoosobowo, rzeczywiście w takim wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci pozostaje czy nie” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że projekt w żadnym aspekcie nie dotyczy rodzicielstwa biologicznego. “Jeżeli chodzi o rodziców biologicznych jest artykuł 48. konstytucji, który mówi, że rodzice mają prawo do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami i ja absolutnie w tę kwestię nie wnikam. Ten projekt absolutnie tej sprawy nie dotyka. Projekt nie mówi o związkach, tylko mówi o sytuacji faktycznej, w której dwie osoby tej samej płci pozostają we wspólnym pożyciu” – oświadczył. Prezydent argumentował, że pozostawanie we wspólnym pożyciu to termin znany w orzecznictwie Sądu Najwyższego od wielu lat.

Andrzej Duda liczy, że projekt zmian w konstytucji zyska poparcie nie tylko Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, Polskiego Stronnictwa Ludowego i niektórych posłów Koalicji Obywatelskiej. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż 30. dnia od przedłożenia propozycji Sejmowi. Do zmiany Konstytucji potrzeba w Sejmie większości 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów – w przypadku pełnej frekwencji to 307 głosów. Ustawę w jednakowym brzmieniu musi również poprzeć Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!