W Tworkach upamiętnieni zostaną Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom

0

W Tworkach koło Siedlec upamiętnieni zostaną Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zofię Krasuską i jej niespełna sześcioletniego syna Bogusia odbędzie się w ramach projektu Instytutu Pileckiego “Zawołani po imieniu”.

Koordynatorka naukowa projektu “Zawołani po imieniu” Agnieszka Dąbek wyjaśnia, Żydom pomocy udzielił mąż Zofii Krasuskiej Leon. Leon Krasuski zbudował w wolnostojącej piwnicy na ziemniaki kryjówkę, w której ukrywał od jesieni 1942 roku 5 – 6 mężczyzn, których nazwiska są nieznane. 13 lutego 1943 roku do gospodarstwa Krasuskich przyjechali Niemcy z posterunku w Łukowie, którzy odnaleźli kryjówkę. Uwagę Niemców zwróciły buty pozostawione przy wejściu do piwnicy. Okazało się, że było to obuwie jednego z przebywających wewnątrz Żydów. Po odkryciu kryjówki wszystkich wyprowadzono na podwórze i ustawiono razem z Zofią i Bogusiem. Leon, który w tym czasie był w stodole przy słomie, wykorzystał moment nieuwagi i uciekł przed dziurę w ścianie zasłoniętą deską na jednym gwoździu. Pobiegł w stronę lasu, gdzie znalazł schronienie. Żandarmom nie udało się go schwytać. Niemcy zamordowali jednak Zofię i jej synka, a także wszystkich ukrywanych Żydów.
Leon Krasuski przeżył wojnę, ale do swojego gospodarstwa, w którym doszło do tragedii, nie powrócił.

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreśla, że upamiętnienie rodziny Krasuskich z Tworek wypełnia najważniejsze cele projektu “Zawołani po imieniu”. Jest to potrzeba badań nad realiami niemieckiej okupacji naszego kraju oraz formami terroru. Poza tym, wyjaśnia dyrektor Instytutu, tragedia rodzin, których życie zostało nagle przerwane za okazanie gestu szlachetności i solidarności. Ci ludzie, “za szlachetne czyny, byli mordowani ze szczególnym okrucieństwem – te historie chociażby z tego powodu powinny być pamiętane”.

W sumie Instytut Pileckiego przywrócił pamięci zbiorowej już 30 osób, które za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej zostały zamordowane przez Niemców.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!