Sejm: projekt ustawy znoszącej obowiązek noszenia prawa jazdy

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sejm pracuje nad projektem ustawy nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada między innymi zniesienie obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy. Ponadto proponowane przepisy umożliwią dobrowolne korzystanie przez kierowców z elektronicznej wersji dokumentu na smartfonie, czy zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy jego przerejestrowaniu.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji.
Elektroniczne prawo jazdy technicznie jest gotowe jako kolejna z funkcji aplikacji na smartfony mObywatel. Rozwiązanie czekają jeszcze testy i przejście przez proces legislacyjny. „Będziemy zapraszali wybranych użytkowników do testowania głównie pod kątem poprawności danych, które są zawarte w rejestrach lokalnych. Czekamy de facto tylko na uchwalenie ustawy, która znosi mandaty za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie. Wtedy będziemy mogli udostępnić aplikację wszystkim” – wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W przypadku kontroli kierowców, na przykład przez policję, odpowiednie służby sprawdzą dane i uprawnienia w centralnej ewidencji kierowców.

Poza tym nowelizacja przewiduje też chociażby zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej, którą umieszcza się w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Autoryzowane salony sprzedaży samochodów będą mogły na miejscu załatwić formalności związane z rejestracją nowego pojazdu. Klient będzie miał możliwość odebrania już zarejestrowanego auta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!