Polska: prezydent powołał nowy skład PKW

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zasiądzie w niej dziewięciu sędziów – siedmiu wybranych przez Sejm i po jednym wskazanym przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz prezesa Trybunału Konstytucyjnego. 

 Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że PKW to gwarant demokracji w Polsce. Chwalił też prawnicze doświadczenie nowych sędziów. Podkreślił, że część z nich to dotychczasowi członkowie PKW. Część z nich ma także dorobek naukowy związany z prawem wyborczym – nie tylko polskim. “Nie mam więc żadnych wątpliwości, że w sensie merytorycznym jesteście panowie doskonale przygotowani do tego, by tę misję zrealizować” – mówił prezydent.

 W składzie nowej PKW znaleźli się wskazani przez Sejm sędziowie: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, Ryszard Balicki, Konrad Składowski, Liwiusz Laska i Maciej Miłosz. Nowym przewodniczącym PKW zostanie jeden z dwóch pozostałych sędziów: Sylwester Marciniak, którego wskazał prezes NSA lub Wojciech Sych rekomendowany przez prezes TK. Obaj ci sędziowie, a także Zbigniew Cieślak zasiadali w dotychczasowym składzie Państwowej Komisji Wyborczej. 

Kadencja sędziów wybranych przez parlament trwa cztery lata, pozostałych sędziów – dziewięć lat. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!