IPN upamiętni w tym roku ofiary totalitaryzmów i polskich bohaterów w Polsce i za granicą

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Instytut Pamięci Narodowej upamiętni w tym roku ofiary totalitaryzmów a także polskich bohaterów. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa zbuduje pomniki w Polsce, ale także za granicą.

Dyrektor Biura Adam Siwek wyjaśnia, że w Polsce powstanie kilka obiektów, między innymi: w Warszawie pomnik powstańca Jana Rodowicza “Anody”, Biuro będzie chciało odbudować zniszczony w czasie okupacji pomnik Podhalańczyka w Przemyślu, a w nawiązaniu do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Radomiu powstanie pomnik sanitariuszki Teresy Grodzińskiej, zamordowanej przez bolszewików.
Adam Siwek wyjaśnia, że Biuro zbuduje też w tym roku pomnik w miejscowości Furstenberg na mogile zamordowanych Polek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Na pomniku będą wyryte nazwiska wszystkich tam spoczywających, a także umieszczone ich zdjęcia. Chodzi o to, by pokazać, że nie były to anonimowe ofiary nazistów, lecz Polki znane z imienia i nazwiska. Na cmentarzu w miejscowości Furstenberg są złożone prochy ponad 50 Polek zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Dyrektor Siwek dodaje, że w Anglii w Międzynarodowym Centrum i Muzeum Holokaustu w Laxton powstanie pomnik Ireny Sendler, ratującej w okupowanej Warszawie żydowskie dzieci skazane na zagładę przez Niemców. Adam Siwek tłumaczy, że jest to niezwykle istotne, by w tym ważnym miejscu edukacji o Holocauście prezentować polską narrację, co może być skuteczną odpowiedzią na pojawiające się kłamliwe zarzuty dotyczące współudziału Polaków w Holocauście.

Dyrektor Siwek dodaje, że Biuro Upamiętnień Walk i Męczeństwa urządzi też kwaterę weteranów “Błękitnej Armii” pod Detroit. Jest to kwatera, którą Polki wykupiły jeszcze w latach 20-tych ubiegłego wieku dla polskich żołnierzy, którzy ze Stanów Zjednoczonych popłynęli do Europy i pod dowództwem generała Hallera walczyli o utrzymanie niepodległości Polski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!