Prawie co trzecia recepta w Polsce wystawiana jest w postaci elektronicznej. W sumie wystawiono 33 miliony e-recept – mówił na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Z elektronicznej formy przepisywania leków korzysta prawie 40 tysięcy lekarzy. 8 stycznia wchodzi w życie obowiązek stosowania e-recept.
Jak podkreśla wiceminister Cieszyński trwają szkolenia lekarzy. Każdego miesiąca kilka tysięcy lekarzy jest szkolonych z tego, jak wystawiać e-recepty i liczba medyków, którzy korzystają z tego rozwiązania dynamicznie rośnie “Cel, który sobie postawiliśmy, czyli wdrożenie elektronicznych recept od 8. stycznia przyszłego roku należy uznać za realny” – dodał wiceminister.
Janusz Cieszyński zapewniał, że pacjenci nie powinni się obawiać tego, że ich ich lekarz nie wystawia e-recept. “Mogę uspokoić wszystkich pacjentów, że nikt po wdrożeniu elektronicznych recept nie zostanie odprawiony z kwitkiem, czy to ze względu na brak gotowości po stronie podmiotu leczniczego, czy to ze względu na jakąkolwiek ewentualną awarię. Zawsze będzie możliwość wystawienia recepty papierowej” – zapewnił.
Według danych ministerstwa wczoraj wystawiono 860 tysięcy e-recept, większość w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Co trzecia e-recepta jest realizowana w ciągu pół godziny od wystawienia. Recepty otrzymują osoby w każdym wieku. Druga najstarsza osoba w Polsce, w wieku 111 lat, też skorzystała z e-recepty, natomiast najmłodszy pacjent miał 10 dni.
Wiceminister Cieszyński dodał, że sprawdza się system wsparcia finansowego dla POZ za wystawianie e-recept. Lekarze mogą skorzystać z dotacji na sprzęt, oprogramowanie oraz szkolenia dla pracowników medycznych.