Petr Fiala: do połowy przyszłego roku Czechy uniezależnią się od rosyjskiej ropy

0
Czechy Petr Fiala
Fot. euractiv.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Czechy uniezależnią się od rosyjskiej ropy najpóźniej w połowie przyszłego roku – przekazał premier Petr Fiala. Umożliwi to rozbudowa ropociągu transalpejskiego TAL, którym dostarczany do portu w Trieście surowiec trafia w głąb Europy.

Szef czeskiego rządu poinformował o rozpoczęciu prac związanych ze zwiększeniem przepustowości ropociągu transalpejskiego. Modernizacja ma potrwać do końca roku; następnie rozpoczną się próby eksploatacyjne.

“Rocznie będziemy mogli dostarczyć zachodnią trasą o cztery miliardy ton ropy więcej, dzięki czemu praktycznie jesteśmy w stanie zastąpić ropę dostarczaną rurociągiem Przyjaźń. Cieszę się, że mogę oznajmić iż po sześćdziesięciu latach uniezależnimy się wkrótce od rosyjskiej ropy” – powiedział Petr Fiala.

Premier Czech zapowiedział, że zaraz po zakończeniu rozbudowy ropociągu TAL, Praga wystąpi o zniesienie wyjątku od unijnego embarga na rosyjską ropę.

W zeszłym roku należące do koncernu Orlen rafinerie w Litvinovie i Kralupach nad Wełtawą sprowadziły prawie siedem i pół miliona ton ropy, z czego 58 procent stanowiła ropa rosyjska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!