Ostatnia prosta przed wyborami do PE – prognozowane wyniki

0
Fot. epthinktank.eu/© Rawf8 / Adobe Stock
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w Unii rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli. Polacy, podobnie jak obywatele większości krajów, pójdą do urn ostatniego dnia – 9 czerwca. Prognozy mówią, że partie głównego nurtu będą osłabione w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, ale nadal utrzymają większość. 

Z najnowszych przewidywań wynika, że wybory w skali całej Unii wygra Europejska Partia Ludowa, do której należą w Polsce Koalicja Obywatelska i PSL, choć centroprawica będzie mieć mniej głosów niż obecnie. To samo dotyczy socjaldemokratów z polską Lewicą w szeregach, liberałów, w skład których wchodzi Polska 2050 i europejscy zieloni. „Poniosą na pewno straty partie mainstreamowe, natomiast radykalna, czy skrajna prawica poradzi sobie dobrze” – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej Janis Emmanouilidis z Centrum Polityki Europejskiej w Brukseli. 

Co to oznacza dla ponownego wyboru na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen? „To pięć lat temu było już naprawdę trudne, a tym razem uzyskanie większości w Europarlamencie może być jeszcze trudniejsze” – ocenił brukselski ekspert. Choć, jak dodał, wszystko będzie zależeć od frekwencji w wyborach i zmobilizowania elektoratu partii głównego nurtu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!