Słowacja: premier R.Fico przechodzi operację po zamachu

0
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stan premiera Słowacji Roberta Ficy jest bardzo poważny. Szef słowackiego rządu jest wciąż operowany po zamachu na jego życie – poinformował minister obrony Słowacji Robert Kaliniak na konferencji w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy, gdzie Robert Fico został przewieziony po zamachu. Minister Kaliniak dodał, że premier Fico doznał poważnego urazu wielonarządowego po kilku ranach postrzałowych i walczy o życie. Jego operacja zaczęła się około 16.30.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Šutaj Eštok poinformował, że w kierunku Roberta Ficy oddano pięć strzałów. Polityk został postrzelony z bliskiej odległości, gdy po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Handlovej podszedł do czekających na niego ludzi. Minister Eštok zaznaczył, że atak na premiera była wyraźnie motywowany politycznie i zaapelował do społeczeństwa, polityków i mediów o spokój.

Policja prowadzi działania w Handlovej, gdzie doszło do ataku. Między innymi zabezpiecza ślady. Sprawca został zatrzymany tuż po zamachu. Według mediów to 71-letni poeta, który w przeszłości planował założyć partię pod nazwą „Ruch przeciw przemocy”. Jak donoszą portale, mężczyzna był dawniej pracownikiem ochrony. Broń, z której oddał strzały, miał posiadać legalnie.

Opinia międzynarodowa potępia atak na premiera Słowacji. Rober Fico został postrzelony w miejscowości Handlová na zachodzie kraju, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Wyrazy wsparcia do Słowacji płyną z Unii Europejskiej i z europejskich stolic.

“Jestem zszokowany zamachem na premiera Roberta Fico. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. Dodał, że modli się za Roberta Fico, jego rodzinę i naród Słowacji.

Premier Donald Tusk napisał, że wiadomość o postrzeleniu szefa słowackiego rządu Roberta Fico jest szokująca. “Robercie, jestem z Tobą myślami w tych trudnych chwilach” – napisał Donald Tusk w mediach społecznościowych.

“Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia” – przekazał szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na portalu X.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potępiła atak na premiera Słowacji Roberta Fico. Ursula von der Leyen nazwała go haniebnym. „Nie ma miejsca w naszym społeczeństwie na akty przemocy, które podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro” – napisała na portalu X szefowa Komisji. Dodała, że jej myśli są z Robertem Fico i jego rodziną.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!