Brytyjczycy zwiększą wydatki na obronność

0
Fot. effectadvisory.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dwa i pół procent PKB do 2030 roku – tyle wydawać na obronność chcą Brytyjczycy. Wcześniej rząd deklarował tylko, że chciałby osiągnąć ten cel, ale nie precyzował daty.

Brytyjski premier Rishi Sunak ocenił w Warszawie, że żyjemy w najbardziej niebezpiecznych czasach od końca Zimnej Wojny, na świecie, w którym uważać trzeba na Rosję, Iran i Chiny.

“To przełomowy moment dla obrony Zjednoczonego królestwa, inwestycja na generację: w brytyjskie bezpieczeństwo i dobrobyt” – zapewniał.

Ma to być zastrzyk finansowy 75 miliardów funtów w ciągu sześciu lat. Według większości ekspertów, jest to potrzebne, bo przez ostatnie lata siły zbrojne oszczędzały, a specjaliści mówili o niedoinwestowaniu. W zeszłym miesiącu trzech były konserwatywnych ministrów obrony apelowało, by wydawać więcej – 3% PKB.

Ten sam cel, co premier – 2,5%- zadeklarował już wcześniej lider opozycji. Partia Pracy zdecydowanie prowadzi w sondażach. Keir Starmer nie podał jednak konkretnej daty zwiększenia wydatków na obronność. Nie jest więc jasne, czy po tegorocznych wyborach cel się utrzyma.
Dziś Brytyjczycy wydają na obronność mniej więcej 2,3% PKB.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!