Prezydent A.Duda o zapowiedziach likwidacji CBA: przetrącenie karku w walce z korupcją

0
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że likwidacja CBA oznacza przetrącenie karku walce z korupcją w Polsce. Wcześniej minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że projekt likwidacji CBA jest gotowy, a jego zadania ma przejąć nowa instytucja policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

Prezydent Andrzej Duda powiedział na konferencji prasowej w Edmonton w Kanadzie, że decyzja rządu jest specyficzna, ponieważ w 2006 roku, gdy Sejm uchwalał ustawę o CBA, prawie wszyscy politycy PO byli za.

“Widocznie CBA bardzo im się naraziło przez te lata i dzisiaj chcą zlikwidować tę służbę, poprzez likwidację CBA chcą, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark. Widocznie mają w tym interes” – dodał prezydent.

Premier Donald Tusk mówił dziś, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest przeniknięte polityką i dlatego jego zdaniem potrzeba nowej strategii walki z korupcją. Szef rządu stwierdził, że przez ostatnich osiem lat CBA ścigało tylko polityków opozycji, a nowa instytucja ma patrzeć przede wszystkim na ręce władzy. Premier podkreślił, że następca CBA powinien skutecznie walczyć z korupcją.

Koordynator służb specjalnych zapowiedział, że w walkę z korupcją będą też zaangażowani funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto – według zapowiedzi – ma zostać zmieniony system składania oświadczeń majątkowych. Chodzi o funkcjonariuszy publicznych i dokumenty pokazujące ich stan posiadania. W opracowanie nowych mechanizmów jest włączona Krajowa Administracja Skarbowa.

W 2006 roku, gdy Sejm uchwalał ustawę o CBA, poparło ją 354 posłów – 146 z PiS, 114 z PO, 52 z Samoobrony, 26 z LPR, 6 z PSL oraz 10 niezrzeszonych. Przeciw był jeden poseł PO oraz 42 polityków SLD. Wtedy wstrzymało się pięciu posłów PO, 3 SLD i 12 PSL.

Prezydent Andrzej Duda powiedział również, że Polska jest gotowa na rozmowy o rozmieszczeniu broni nuklearnej na terenie naszego kraju. Przebywający w Kanadzie prezydent podkreślił podczas konferencji prasowej, że obecność takiego uzbrojenia w ramach NATO-wskiego programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!