Polityka

Polska – Marszałek Sejmu: mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym

08/01/2024 0 komentarzy

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że mamy do czynienia z “kryzysem konstytucyjnym”. W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie wyraził nadzieję, że uda się go zażegnać, by zająć się innymi sprawami.

Sprawa ma związek ze skazanymi politykami Prawa i Sprawiedliwości Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. W tej sprawie marszałek spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

Dziennikarze pytali marszałka, czy rozważa przesunięcie godziny rozpoczęcia środowego posiedzenia Sejmu. Zgodnie ze wstępnym porządkiem obrady mają się rozpocząć o 10. O tej samej godzinie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego będzie decydować w sprawie wygaszenia mandatów Mariusz Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Szymon Hołownia powiedział, że “wszystko jest możliwe”. Dodał, że jego celem jest to, żeby w Polsce – w tej i innych sprawach – zapanował spokój społeczny oparty o prawo, które jest jednakowe dla wszystkich. “Chciałbym, żebyśmy wszyscy mieli poczucie, że politycy niezależnie od tego, z której są partii, jeżeli zapadnie jakichś wyrok albo dzieje się coś prawnego w ich życiu, są dokładnie przez państwo, tak samo traktowani, jak byłby traktowany każdy Kowalski. Prawo jest równe dla wszystkich. Jak ułożymy pracę Sejmu, to zobaczymy, na razie wszystko pozostaje bez zmian” – powiedział. 

W grudniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocne kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika za działania operacyjne podczas tak zwanej “afery gruntowej”. Po tym orzeczeniu marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów. Od tej decyzji odwołali się oni do Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła te postanowienie. W tym tygodniu w tej sprawie orzekać będzie jeszcze Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do której odwołania posłów skierował marszałek Sejmu.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utrzymują, że są posłami, ponieważ w 2015 roku zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, który w piśmie do marszałka Sejmu przekazał, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec posłów Kamińskiego i Wąsika nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wróciła na wokandę, ponieważ Sąd Najwyższy orzekł, że nie mogli zostać ułaskawieni przed wydaniem prawomocnego orzeczenia sądu. Z kolei Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem kompetencji prezydenta, a także, że akt łaski wywołuje ostateczne skutki prawne.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
10 Feb
NEWS
Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania dla Zbigniewa Ziobry.
10 Feb
NEWS
E. Macron apeluje o wspólne pożyczki w UE i nieuleganie USA
09 Feb
NEWS
Sekretarz stanu USA odwiedzi Niemcy, Słowację i Węgry
09 Feb
NEWS
K. Tomasiak ze srebrem na ZIO
20 Jan
NEWS
W Londynie powstanie nowa ambasada Chin
20 Jan
NEWS
Polska: NBP zapowiada zwiększenie rezerw złota do 700 ton
20 Jan
NEWS
Ambasada w Rzymie ostrzega przed cyklonem Harry
16 Jan
NEWS
USA: Pentagon przemieszcza lotniskowiec na Bliski Wschód
16 Jan
NEWS
Litwa: prokuratura zarzuca 6 cudzoziemcom próbę zamachu terrorystycznego
16 Jan
NEWS
Minneapolis: zamieszki na ulicach, Donald Trump grozi wysłaniem wojska
16 Jan
NEWS
Bułgaria: będą kolejne wybory parlamentarne
13 Jan
NEWS
Ponad 200 Polaków oddało hołd polskim lotnikom z prezydentem Nawrockim w Londynie
13 Jan
NEWS
Francja, Niemcy i Wielka Brytania wzywają irańskich ambasadorów
09 Jan
NEWS
Donald Trump chwali Wenezuelę za decyzję o uwolnieniu więźniów politycznych
09 Jan
NEWS
Iran - najwyższy przywódca ostrzega protestujących
09 Jan
NEWS
MSZ wezwało ambasadora Węgier
07 Jan
NEWS
Polska: R. Sikorski pozytywnie o niemieckiej propozycji ws. gwarancji bezpieczeństwa
07 Jan
NEWS
Francja pożegnała Brigitte Bardot
07 Jan
NEWS
Wielka Brytania wsparła USA w przejęciu rosyjskiego tankowca na Atlantyku
06 Jan
NEWS
Wenezuela: 14 dziennikarzy zwolnionych z aresztu
06 Jan
NEWS
Wielka Brytania: atak zimy, zamknięte szkoły i zablokowane drogi
05 Jan
NEWS
Hiszpania: abonament 60 euro na transport publiczny w całym kraju
05 Jan
NEWS
Surowa zima pogłębia kryzys humanitarny dzieci w Strefie Gazy
02 Jan
NEWS
D. Tusk: Polska gotowa przyjąć 14 rannych z Crans-Montany
02 Jan
NEWS
Meksyk: trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5
31 Dec
NEWS
Premier D. Tusk: inflacja w grudniu spadła do 2,4%
31 Dec
NEWS
Holandia- tradycyjny przysmak Oliebollen symbolem Sylwestra
31 Dec
NEWS
Papież: potrzebujemy mądrego i pełnego miłosierdzia planu Bożego
30 Dec
Artykuł
Sylwester w Chicago
30 Dec
NEWS
Polak porwany z pokładu tankowca u wybrzeży Afryki wrócił do domu
30 Dec
NEWS
Turecka policja zatrzymała 357 osób powiązanych z Państwem Islamskim
30 Dec
NEWS
Hiszpania: odsłonięto mural inspirowany „Rękopisem znalezionym w Saragossie”
29 Dec
NEWS
Pogrzeb Brigitte Bardot 7 stycznia w St. Tropez
29 Dec
NEWS
W. Brytania: Karol III najbardziej pracowitym członkiem rodziny królewskiej
down
Najnowsze Wiadomości
Msze święte w Bazylice Św. Jacka - niedzielne na naszej antenie!
26. Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych
25. Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych