Szwedzki rząd chce ograniczyć świadczenia socjalne dla imigrantów spoza Europy

1
Szwecja
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szwedzki rząd zapowiedział ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów spoza Europy. Takie działanie ma według założeń zniechęcić nowych migrantów do przyjazdu do kraju i lepiej zintegrować tych, którzy przyjechali wcześniej.

Rząd planuje wprowadzić przepisy, które będą wymagały od imigrantów nauki języka szwedzkiego i znalezienia pracy. Propozycja zakłada także wprowadzenie górnego pułapu świadczeń dla imigrantów, tak aby nie mogli oni otrzymywać wielokrotnych zasiłków. Ponadto po zmianie przepisów imigranci nie będą mogli ubiegać się o zasiłki od razu po przybyciu do Szwecji. Będą musieli odczekać jakiś okres – ale nie ustalono jeszcze, jak długi on będzie.

Imigranci z krajów Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegają ogólnoeuropejskim przepisom dotyczącym swobodnego przemieszczania się. Dlatego nowe rozwiązania będą dotyczyły imigrantów z innych części świata.

Mniejszościowy rząd premiera Ulfa Kristerssona uznał, że obecna polityka integracyjna Szwecji nie stawia migrantom prawie żadnych wymagań i nie zapewnia zachęt do integracji ze społeczeństwem. W konsekwencji doprowadziła ona do podziałów w Szwecji. Władze w Sztokholmie jest mowa o “segregacji, wykluczeniu społecznym, bezrobociu i braku wspólnych szwedzkich wartości”.

Szwecja przyjęła dużą liczbę imigrantów od lat 90., głównie z miejsc rozdartych konfliktami, takich jak była Jugosławia, Syria, Afganistan, Somalia, Iran i Irak. Miała jednak trudności z ich integracją. Koalicja rządowa argumentuje, że kraj ma problemy z osobami urodzonymi za granicą, które są bezrobotne i żyją z zasiłków.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Ci rodzimi co rozbijaja namioty i spia w posterunkach chicagowskich policji i ci europejscy to inna rasa emigrantow. Mysle ze slowo “kundel” pasuje jak ulal. Oni po prostu zgwalcili slowo “emigrant”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!