Nagroda Sacharowa PE dla M. Amini zabitej w Iranie i dla ruchu protestu kobiet

0
Fot. EPA-EFE/WAEL HAMZEH/europarl.europa.eu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jina Mahsa Amini, zabita w ubiegłym roku w Iranie, oraz irański ruch protestu kobiet laureatami tegorocznej nagrody imienia Sacharowa. Jest ona przyznawana przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. Tak zdecydowali przewodniczący grup politycznych, a decyzję ogłosiła przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola na sesji plenarnej w Strasburgu. 

22-letnia Jina Mahsa Amini jesienią ubiegłego roku została aresztowana przez policję w Teheranie za rzekome niedostateczne nakrycie głowy. Na posterunku bita i torturowana zmarła po kilku dniach. To wywołało masowe protesty Irańczyków, które były brutalnie tłumione. W reakcji Unia Europejska nałożyła sankcje za łamanie praw człowieka na przedstawicieli irańskich władz. A teraz Europarlament zdecydował o przyznaniu pośmiertnie nagrody Sacharowa 22-latce, oraz ruchowi kobiet, który protestuje przeciwko dyskryminacji. „Brutalne morderstwo Jiny Mahsy Amini doprowadziło do narodzenia Ruchu Kobieta, Życie, Wolność. Parlament Europejski usłyszał Wasz głos, świat Was dostrzegł, stoimy po Waszej stronie” – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. 

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się na grudniowej sesji Europarlamentu w Strasburgu. W przeszłości kilku laureatów nagrody Sacharowa otrzymało później Pokojowe Nagrody Nobla.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!