Posłowie rządzącej Węgrami koalicji Fidesz-KDNP zbojkotowali nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wobec braku kworum nie udało się głosować wniosku o zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO.
Sporym sukcesem węgierskiej opozycji było już samo zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w czasie przerwy wakacyjnej. Jego najważniejszym punktem miało być wyrażenie zgody na ratyfikację umowy o przystąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Członkowie partii Momentum zainicjowali to posiedzeinie po tym, jak na szczycie NATO w Wilnie prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj zgodzi się na członkostwo Szwedów. Tylko Turcja i Węgry do tej pory jeszcze tego nie uczyniły.
Członkowie parlamentarnej frakcji Fidesz dziś nie wyrazili swojego zdania, bo po prostu na posiedzenie parlamentu nie przyszli. Ich bojkot sprawił, że na sali nie było kworum i sprawa ratyfikacji umowy musi poczekać. Na 199 deputowanych Fidesz ma 135.
Nadal nie wiadomo czy i ostatecznie kiedy Węgry zgodzą się na rozszerzenie NATO o Szwecję. Przez rok, odkąd rozpoczął się proces akcesji węgierskie władze mają wiele różnych spraw, które nie pozwalają im na wyrażenie takiej zgody. Ostatnio doszło nawet do drobnej sprzeczki medialnej między szefem dyplomacji a szefem klubu parlamentarnego Fidesz. Ten ostatni przypomniał ministrowi, że posłowie są niezależni i sami zdecydują czy chcą Szwecję w Sojuszu.