Polska: konferencja “Rząd blisko seniorów”

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polityka senioralna jest fundamentem całej filozofii państwa. Szef rządu i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięli udział w konferencji “Rząd blisko seniorów”, która odbyła się w Warszawie.

Dziś też rozpoczęły się wypłaty trzynastych emerytur – świadczenia trafiły już do około jednego miliona emerytów i rencistów. Wysokość świadczenia to 1588 złotych brutto. Trzynastka jest wypłacana razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w wolny dzień, pieniądze są przekazywane wcześniej. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku – ZUS zrobi to automatycznie.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że wolna Polska po 1989 roku zapomniała o seniorach. Jego zdaniem traktowała ich jak piąte koło u wozu. Działo się tak, zdaniem szefa rządu, z powodu braku wrażliwości społecznej i zdewastowanych finansów publicznych. Finanse publiczne w czasach rządów Platformy Obywatelskiej premier porównał do budżetu domowego, w którym jedna trzecia środków wycieka.
“Budżet dziurawy jak durszlak” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu ocenił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o seniorów w trudnych czasach. Dowodem tego, jak dodał, są trzynaste i czternaste emerytury oraz maksymalna waloryzacja świadczeń. Mateusz Morawiecki zauważył, że trzynasta emerytura będzie wypłacana po raz piąty. Zaznaczył, że również czternasta emerytura powinna być uwzględniona w kalkulacjach, które porównują obecną sytuację emerytów do ich sytuacji w czasach poprzednich rządów. Mateusz Morawiecki mówił, że obecne władze doprowadziły do znacznej podwyżki rent i emerytur. Przypomniał, że średnie świadczenie netto dla emeryta pod koniec rządów PO-PSL wynosiło 1739 złotych, a teraz jest to 2920 złotych.
Mateusz Morawiecki wspomniał też o reformie przywracającej poprzedni wiek emerytalny.

“Zaczęliśmy nasze rządy od wypełnienia obietnicy wyborczej. Brzmi tak banalnie, ale wcześniej tak się nie działo” – powiedział premier.
“My wypełniamy nasze obietnice wyborcze, jesteśmy wiarygodni” – zapewnił Mateusz Morawiecki i dodał, że obniżając wiek emerytalny do poprzedniego poziomu, najmłodszemu pokoleniu przywrócono babcie i dziadków.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że polityka prorodzinna jest silnym fundamentem państwa. Minister podkreślała, że sprawy rodzin są bardzo ważne dla rządzących.

“Dzisiaj, kiedy patrzymy na Polskę, patrzymy na prowadzoną politykę prorodzinną tak szeroko, to przede wszystkim jest silny fundament naszego państwa” – powiedziała minister i zaznaczyła, że to przede wszystkim budowanie państwa opartego na rodzinie, wsparcie rodzin z małymi dziećmi i seniorów.

Minister Marlena Maląg stwierdziła, że trzynasta emerytura to swoista tarcza antyinflacyjna. Minister zapowiedziała, że już niebawem będzie procedowana ustawa o czternastej emeryturze i świadczenie to będzie już stale wypłacane. Marlena Maląg powiedziała, że 2023 rok to bardzo trudny czas. Zaznaczyła, że rządzący starają się zapewnić Polakom bezpieczeństwo finansowe i militarne.

Minister zapowiedziała, że programy wspierające seniorów i rodziny będą kontynuowane. W tym kontekście wymieniła programy Rodzina 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci do 3. roku życia oraz program Maluch+.
“Przede wszystkim inwestujemy w rodzinę” – podkreśliła Marlena Maląg.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!