Były członek zarządu Bundesbanku: “Polska nie powinna przyjmować euro”

0
192
Fot. parisperfect.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polska nie powinna przyjmować waluty euro – uważa były członek zarządu Banku Federalnego, Thilo Sarrazin. W rozmowie z Polskim Radiem niemiecki polityk stwierdził, że polskie władze działają w tej sprawie rozsądnie, gdyż jedynie z własną walutą można odzyskać konkurencyjność w okresie globalnych kryzysów.

Thilo Sarrazin zaznaczył, że w Niemczech artykuły o korzyściach waluty euro zapełniają całe “gazetowe płachty”, a teksty o związanych z nią realnych problemach zajmują mniej więcej “powierzchnię paczki papierosów”. “Nasza wspólna waluta jest coraz słabsza i zrównała się już z dolarem, który swoją siłę zawdzięcza nie tylko stanowczym krokom amerykańskiego banku emisyjnego. W przyszłości może się to zmienić, ale w czasach wojen i narastających kryzysów Polacy mogą być szczęśliwi, że posiadają złotówkę” – ocenił ekonomista.

Rozmówca Polskiego Radia zwrócił uwagę na losy szwajcarskiej polityki pieniężnej. “Szwajcarzy są zawsze o krok do przodu, są bowiem niezależni. Frank w relacji do euro pozostaje rekordowo mocny. Bundesbank już dawno temu podniósłby stopy procentowe, ale w strefie euro mamy związane ręce” – przyznał Thilo Sarrazin.

Były senator do spraw finansów w Berlinie należał do architektów wspólnej europejskiej waluty. Kilka lat później domagał się przywrócenia marki niemieckiej w swojej głośnej książce “Europa nie potrzebuje euro”

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!