Czesi wybierają lokalne władze i senatorów

0
57
Fot. Expats.cz
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Czechach trwa głosowanie w wyborach samorządowych i wyborach uzupełniających do Senatu. Czesi będą mogli głosować również jutro.

W wyborach samorządowych, nazywanych w Czechach “komunalnymi”, na 4-letnią kadencję wybierani są radni miejscy, dzielnicowi i gminni, którzy po objęciu mandatu wybierają burmistrzów i starostów. W całym kraju o mandat ubiega się prawie 200 tysięcy kandydatów. Wyborca może oddać głos na całe ugrupowanie lub zaznaczyć na karcie konkretne osoby, dając im w ten sposób pierwszeństwo na liście.

Wraz z wyborami do samorządu przeprowadzane są wybory do Senatu. Nie odbywają się one jednak w całym kraju, a jedynie w 27 z 81 jednomandatowych okręgów wyborczych. Czesi wybierają w ten sposób 27 senatorów na 6-letnią kadencję, odnawiając 1/3 składu izby wyższej parlamentu.

Część komentatorów uznaje tegoroczne wybory samorządowe za formę referendum w sprawie koalicyjnego rządu Petra Fiali. Głosowanie odbywa się w atmosferze niepokojów społecznych spowodowanych inflacją i wysokimi cenami energii, a jego wynik może się przełożyć na politykę krajową.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!