Polska: premier M. Morawiecki i minister A. Moskwa o “tarczy solidarnościowej”

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zamrożenie cen prądu i zachęty do oszczędzania energii- to najważniejsze zapisy tak zwanej tarczy solidarnościowej dla rodzin i przedsiębiorców, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen. Założenia tarczy przedstawili dziś premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie klimatu i środowiska Anna Moskwa, rozwoju i technologii Waldemar Buda, a także szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyć odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 2000 tysiące KWh. Wyższe limity będą miały rodziny 3 plus i z niepełnosprawnymi dziećmi oraz rolnicy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zadaniem rządu jest ochrona Polaków przed ekonomicznymi skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez działania Rosji.

Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze decyzje dotyczą m.in. spółek skarbu państwa. “Rząd zaczyna od siebie. Po pierwsze, poprosiłem ministra aktywów państwowych pana premiera Sasina, aby ograniczył, aby wyeliminował ekstrapremie, bonusy w spółkach skarbu państwa dla zarządów. To zadanie będzie musiało być wykonane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, będę czuwał nad tym, żeby było we właściwy sposób wykonywane” – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Premier zapowiedział też działania wobec firm, które czerpią zyski, wykorzystując kryzys energetyczny. “Mówiłem o tym już od kilku miesięcy na spotkaniach Rady Europejskiej, na spotkaniach z różnymi premierami. Wzywamy Komisję Europejską do działań w tym zakresie, ale jednocześnie nie czekamy na to, aż się tam uda wypracować ostateczną decyzję – tylko sami również będziemy proponować w tym sektorze energetycznym odpowiednie regulacje, które będą służyły również zmniejszeniu potrzeb budżetowych” – wskazał szef rządu. 
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorstw i firm w ramach “tarczy solidarnościowej”. Podkreślił, że bezpieczeństwo polskich rodzin i miejsc pracy jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców.

Podczas konferencji prasowej premier zapewnił, że ważnym krokiem we wspieraniu przedsiębiorców jest ograniczenie zużycia energii w obiektach administracji publicznej. “Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o dziesięć procent już od najbliższego czasu – nie od 1 stycznia, tylko chcemy, żeby to było od 1 października” – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Premier wyjaśnił, że takie działania są bardzo istotne w kontekście między innymi pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Zaznaczył, że wsparcie tych firm jest niezbędne, gdyż są one bardzo ważnym elementem w łańcuchu dostaw. “W tym obszarze także zaoferujemy specjalny schemat wsparcia. Przeznaczymy na to dodatkowo około pięciu/sześciu miliardów złotych co najmniej, aby kilkaset przedsiębiorstw najbardziej energochłonnych wesprzeć w taki sposób” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział również, że kolejnym elementem działań mających na celu ograniczenie konsumpcji energii będzie zmodernizowanie oświetlenia ulicznego.

Premier wskazał, że jednym z elementów “tarczy solidarnościowej” jest zamrożenie wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia – do poziomu dwóch tysięcy kilowatogodzin rocznie. Dodał, że takie rozwiązanie to duża oszczędność w skali miesiąca dla gospodarstw domowych. “Dla wszystkich gospodarstw domowych, bez wyjątku dla każdego gospodarstwa domowego dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2 tysiące kilowatogodzin rocznie. To jest w porównaniu do tego, co proponują spółki energetyczne, co dzieje się za naszą granicą, oszczędność miesięczna dla gospodarstwa domowego nawet na poziomie 150 złotych miesięcznie” – wskazał Mateusz Morawiecki. 

Premier dodał, że są gospodarstwa domowe, którym polski rząd chce zapewnić większe limity zużycia prądu ze względu na szczególną sytuację. To gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi oraz rodziny z trójką z więcej dzieci. “Gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi (…) – tutaj określamy ten pułap roczny na poziomie 2600 kilowatogodzin rocznie. Podobnie w przypadku “Rodzin Trzy Plus” – czyli rodzin, które mają trójkę dzieci lub więcej” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił, że szczególne warunki przewidziane są także dla gospodarstw rolnych. “Gospodarstwa rolnicze – przecież tam potrzeby zapewnienia energii elektrycznej są dużo wyższe – zazwyczaj są wyższe – zmierzyliśmy to – wszystko jest zweryfikowane również danymi z GUS-u. Tutaj także będzie to 2600 kilowatogodzin rocznie – w ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii”- powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił, że każde gospodarstwo domowe – nawet to, które zużywa rocznie do 3000 kilowatogodzin – będzie miało ogromną korzyść, zgodnie z limitem do 2000 kilowatogodzin. Jak wskazał, tylko nadwyżka zużycia prądu będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok.

“Polacy ponoszą dzisiaj koszty błędnej polityki klimatycznej, energetycznej Unii Europejskiej i koszty wojny na Ukrainie, a polski rząd stara się im pomóc w tych okolicznościach” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Dodał, że bez działań polskiego rządu od stycznia przyszłego roku ceny energii mogłyby być trzykrotnie lub nawet czterokrotnie większe.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych. “Punktowo będziemy kierowali dodatek energetyczny – tak, jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu czy oleju opałowego, drewna opałowego, bądź gazu LPG, czy o czywiście również węgla” – wskazał Mateusz Morawiecki. 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że gospodarstwa domowe nie będą miały żadnych obowiązków biurokratycznych. “Dostawca energii będzie na podstawie rachunku oceniał ten poziom zużycia i automatycznie ta cena będzie obniżona. Jeżeli chodzi o rolników, to obniżanie będzie na podstawie jednego prostego dokumentu – zaświadczeniu z urzędu skarbowego – które będzie dokumentowało zapłacenie podatku rolnego. Jeżeli chodzi o duże rodziny – Karta Dużej Rodziny i osoby z niepełnosprawnością też jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność – żadnych innych wymogów i dokumentacji” – wyjasniła Anna Moskwa. 

Minister Anna Moskwa dodała, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które zmieniałyby system taryfowania i obniżały ceny energii do najniższych możliwych poziomów. “Bardzo dobrze oceniany przez rynek i przez ekspertów rozporządzenie, które wprowadza obniżenie cen na rynku bilansującym. To jest ten rynek, który jest takim buforem bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw energetycznych, które dostarczają energię. Ten rynek jest prowadzony przez polskie sieci energetyczne i tam przedsiębiorstwa energetyczne mogą nabywać te moce, które są im niezbędne do funkcjonowania poza tym rynkiem komercyjnym, hurtowym. To rozwiązanie już z automatu pozwoli nam na obniżenie taryfy dla wszystkich odbiorców – zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców”- wskazała Anna Moskwa. 

Anna Moskwa przypomniała, że nad rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi obniżenia cen energii pracuje Unia Europejska.

Szefowa resortu klimatu i środowiska przypomniała, że przedłużone zostają obniżone stawki VAT i akcyza na energię, ciepło i gaz. Do końca października można składać wnioski o dodatek osłonowy, a do końca listopada – na dodatki energetyczne, ciepłownicze i inne źródła ogrzewania.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała też, że do jej resortu wpłynęły wnioski w sprawie dodatku węglowego od wszystkich wojewodów. Na konferencji prasowej poinformowała, że pieniądze dziś i jutro trafią do wojewodów, którzy przekażą środki do gmin.

“Wszystkie gminy poskładały takie wnioski. Przypomnę, że czas na składanie wniosków jest do 30 listopada. Są jeszcze obywatele, gospodarstwa domowe, które takich wniosków nie złożyły, mają jeszcze czas na złożenie. Na dzisiaj mamy 30 dni na wypłatę wniosku, chyba że gmina i gminy nam sygnalizują potrzebę dodatkowej weryfikacji – tam gdzie są wątpliwości przewidziany ustawą jest dłuższy termin weryfikacji – do 60 dni” – wyjaśniła minister. 

Anna Moskwa dodała, że gminy deklarują wypłatę środków na bieżąco. Dodatek węglowy to wsparcie w wysokości trzech tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Nie ma tu kryterium dochodowego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!