W poniedziałek jest spodziewana wstępna zgoda na zwiększenie do dwóch i pół miliarda euro unijnego funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Polityczne porozumienie mają osiągnąć ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Mają oni dodać 500 milionów euro do dostępnej puli pieniędzy w Europejskim Funduszu na rzecz Pokoju.
Po raz pierwszy Unia zaczęła korzystać z funduszu w lutym, zaraz po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy do dyspozycji było pół miliarda euro i później co miesiąc ten fundusz zwiększano. W praktyce wygląda to tak, że europejskie rządy, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów.
Polska jest liderem jeśli chodzi o przekazane uzbrojenie i zwroty z unijnego funduszu. Potwierdzał to w maju w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak, który mówił, że sam polski udział przekroczył miliard euro. Szef MON apelował wtedy o zwiększenie funduszu. Początkowo finansowano różnego rodzaju broń i tę śmiercionośną, także kamizelki i hełmy. Teraz, zgodnie z prośbą Ukrainy, Unia skupia się przede wszystkim na ciężkim uzbrojeniu. 90 procent pieniędzy z europejskiego funduszu jest przeznaczonych na czołgi, broń przeciwpancerną i systemy przeciwlotnicze.