Litwa z zadowoleniem przyjmuje wytyczne KE

0
119
Litwa
Fot. Reddit
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa z zadowoleniem przyjmuje dalsze wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji – napisało litewskie MSZ w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Komisja opublikowała dzisiaj dalsze wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji, z których wynika, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami nie jest dozwolony, ale podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego.

Litewski MSZ pisze, że pozytywnie ocenia to, że kraje członkowskie są zobowiązane do sprawdzenia czy wielkość tranzytu mieści się w średniej z ostatnich trzech lat. Komisja Europejska zaznaczyła, że ma to odzwierciedlać rzeczywiste zapotrzebowanie na podstawowe towary, a także pokazać czy nie występują jakieś nietypowe przepływy lub obchodzenie przepisów. “Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie przez Komisję Europejską całkowitego tranzytu towarów oraz technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania” – czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że Litwa będąc członkiem wspólnoty transatlantyckiej i konsekwentnym jej sojusznikiem, nie może ignorować w polityce zagranicznej ocen swoich strategicznych partnerów. W oświadczeniu przypomniano, że celem Rosji jest dzielenie, dążenie do wzbudzania nieufności i nastawianie sojuszników przeciwko sobie. MSZ dodał, że Litwa rozumie, że opublikowane wytyczne mogą stwarzać nieuzasadnione wrażenie, że społeczność transatlantycka łagodzi swoje stanowisko w kwestii sankcji nałożonych na Rosję. Władze w Wilnie zapewniają jednak, że opowiadają się za jak najściślejszym oraz najszerszym stosowaniem unijnych ograniczeń. Jednocześnie zapewniają, że będą kontrolować czy Rosja nie próbuje nadużywać możliwości tranzytu, zastrzegając jednocześnie sobie prawo do jednostronnego zapobiegania takim próbom. 

Litwa w drugiej połowie czerwca zablokowała tranzyt kolejowy transportu stali i żelaza do obwodu kaliningradzkiego. Wilno argumentowało, że jest to wynik wprowadzenia piątego pakietu sankcji unjnych, które zostały nałożone na Rosję za wojnę na Ukrainie. Działania te wywowały ostrą reakcję Kremla, którego władze zagroziły Litwie i Unii Europejskiej konsekwencjami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!