Zgoda krajów UE na 1 mld euro wsparcia dla Ukrainy w trybie pilnym

0
124
UE
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda unijnych państw na przekazanie Ukrainie miliarda euro w trybie pilnym. Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów finansów krajów członkowskich w Brukseli. Wsparcie ma formę długoterminowej pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. To pierwsza część pakietu o wartości 9 miliardów euro, której wypłatę Komisja zaproponowała na początku lipca. 

“Dalsza pomoc materialna i finansowa to nie wybór, to obowiązek” – napisał minister finansów Czech, kierujących teraz pracami Unii Europejskiej Zbynek Stanjura. “Ukraina to gospodarka w stanie wojny, która bardzo potrzebuje krótkoterminowego finansowania. Unia służy pomocą” – to z kolei wpis na Twitterze wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa. Zatwierdzone dziś wsparcie ma zaspokoić natychmiastowe i najpilniejsze potrzeby, zapewnić działania infrastruktury krytycznej i umożliwić władzom w Kijowie dalsze funkcjonowanie państwa, zaatakowanego przez Rosję.

W oświadczeniu po zatwierdzeniu finansowego wsparcia napisano, że z uwagi na bardzo trudną sytuację, w której znalazła się Ukraina, z unijnego budżetu zostaną w drodze wyjątku pokryte (w formie pożyczki) koszty odsetek. Tym samym ograniczony zostanie wpływ tej pomocy na stabilność budżetową Ukrainy. Łączna kwota finansowego wsparcia przyznanego Ukrainie przez Unię od początku wojny wynosi obecnie 2 miliardy 200 milionów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!