Niemcy: poparcie dla SPD spadło poniżej 20 procent

0
65
SDP
Fot. Atlantic Council
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Poparcie dla rządzącej w Niemczech partii SPD spadło poniżej 20 procent – podały niemieckie media, powołując się na najnowszy sondaż instytutu Insa. Pierwsze miejsce zajmuje niezmiennie opozycyjna chadecja.

Dla socjaldemokratów jest to najgorszy wynik od sierpnia zeszłego roku, kiedy przed wyborami do Bundestagu udało im się wykorzystać błędy ówczesnego kandydata CDU na kanclerza Armina Lascheta. W najnowszym sondażu instytutu Insa SPD znalazła się na trzecim miejscu, zyskując zaledwie 19 i pół procent.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałyby je siostrzane partie CDU i CSU z wynikiem 28 procent. Zieloni zachowali swój stan posiadania z ubiegłych tygodni, ciesząc się poparciem 21 procent. Ten wynik daje im solidne drugie miejsce i – zdaniem ekspertów – otwiera nowe perspektywy na przyszłość.

“Po ataku Rosji na Ukrainę słupki poparcia dla SPD zaczęły spadać. Olaf Scholz nie miałby nawet szansy na wejście do rządu, nie mówiąc już o tece kanclerza. Odsunięcie się od centrum sprzyja utracie niezdecydowanych zwykle wyborców, którzy obecnie postawiliby na koalicję CDU-Zieloni” – wyjaśnił szef instytutu Insa Hermann Binkert.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!