Francja: polityczne negocjacje po wyborach parlamentarnych

0
80
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji trwają polityczne negocjacje po niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których prezydencka koalicja “Razem” straciła bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym. Prezydent Francji Emmanuel Macron prowadzi obecnie rozmowy z liderami opozycji aby znaleźć ewentualnych sojuszników w niższej izbie parlamentu. Premier rządu Elisabeth Borne zwołała pilną naradę ministrów w Pałacu Elizejskim.

Emmanuel Macron spotkał się już z liderami centroprawicy i lewicy. Rozmowy nie przyniosły jednak żadnych efektów. “Nie chcemy doprowadzić do blokady instytucjonalnej, ale odrzucamy jakikolwiek pakt, koalicję czy porozumienie z rządem.” – zadeklarował po spotkaniu z prezydentem lider centroprawicy Christian Jacob. “Do tej pory prezydent decydował sam o wszystkim, nie tłumacząc się nikomu. Teraz nie ma większości, i musi zaakceptować, że parlament będzie odgrywał rolę na scenie politycznej.” – stwierdził szef socjalistów Olivier Faure, domagając się od prezydenta gestów w kierunku lewicowych wyborców.

Wcześniej prezydent Francji odrzucił dymisję premier Elisabeth Borne i powierzył jej misję zrekonstruowania rządu, z którego odejdzie troje ministrów, którzy przegrali w niedzielę walkę o mandat poselski w swoich okręgach wyborczych. Premier Francji spotka się dziś z ministrami aby rozmawiać o powyborczej sytuacji politycznej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!