Niemcy zapowiedziały ponowne uruchomienie elektrowni węglowych. W związku z ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu Niemcy wdrożą nadzwyczajne środki, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego kraju. ,,Żeby zmniejszyć zużycie gazu, mniej tego surowca musi być wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. W związku z tym będziemy musieli częściej korzystać z elektrowni węglowych” – poinformowało ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu Niemiec.
Planowane przez Niemcy działania zapobiegawcze są wynikiem zmniejszenie transportu rosyjskiego gazu do Europy. Rosyjski koncern Gazprom, jako powód ograniczenia dostaw podaje przeciągający się remont NordStream 1. Francja w ogóle nie dostaje rosyjskiego gazu rurociągami. Dostawy surowca na Słowację i do Włoch zostały ograniczone o połowę. Niemcy otrzymują zaledwie 40 procent tego, co przewidują zawarte z Gazpromem kontrakty.
Na początku czerwca rząd Niemiec przyjął projekt ustawy dotyczący planów zabezpieczenia się przed konsekwencjami nagłego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Ustawa ta ma umożliwić w razie potrzeby zastąpienie elektrownii gazowych przez utrzymywane w rezerwie elektrownie węglowe, a także elektrownie na ropę naftową. Jak podaje resort niemieckiej gospodarki, pozostawanie w rezerwie oznacza, że elektrownie takie wprawdzie nie produkowałyby już prądu, ale mogłyby zostać uruchomione „w krótkim czasie i na żądanie”. Niemieckie władze podkreślają jednocześnie, że cel polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest całkowite odejście od węgla, pozostaje aktualny.