Polska: prezydent zapowiada szybką analizę ustawy o Sądzie Najwyższym

0
80
Sąd Najwyższy
Fot. sn.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda zapowiada szybką analizę ustawy o Sądzie Najwyższym. W czasie lotu do Rzymu prezydent powiedział dziennikarzom, że podstawową rzeczą było dla niego zapewnienie prowadzenia postępowań dyscyplinarnych oraz egzekwowania odpowiedzialności sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Andrzej Duda podkreślał, że te działania nowej izby Sądu Najwyższego powinny być prowadzone bez zbędnych debat politycznych. “Ustawa oczywiście w najbliższym czasie trafi na moje biurko. Wiem, że dzisiaj przegłosowane zostały wnioski senackie w Sejmie. Postaram się jak najszybciej przeanalizować tę postać, w jakiej ona ostatecznie do mnie trafi. Rozstrzygnięcie nastąpi możliwie jak najszybciej, bo przecież wszystkim nam na tym zależy” – oświadczył prezydent.

Andrzej Duda ocenił również, że wpływ ustawy na kwestie uzgodnień z Komisją Europejską to “efekt dodany” jego inicjatywy ustawodawczej. Nie przesądził jednak, czy nowe prawo spowoduje uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. “Jeżeli okaże się, że w związku z tym także i środki dla KPO zostaną odblokowane, to będę tym bardzo usatysfakcjonowany, tym bardziej, że już wiemy (…), że jest akceptacja dla naszego planu odbudowy, co jest oczywiście bardzo pozytywną wiadomością. Cieszę się, bo to też gasi pewne spory, które do tej pory były pomiędzy Warszawą a Brukselą, a mamy dzisiaj taki czas, że spory na łonie Unii Europejskiej nie są nam potrzebne” – powiedział prezydent.

Od momentu przekazania ustawy do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda będzie miał 21 dni na decyzję w sprawie nowych przepisów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!