Europa

Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji wszedł w życie

03/06/2022 0 komentarzy
UE

Częściowe embargo na import węgla, największy rosyjski bank odłączony od SWIFT-u, ograniczenia w eksporcie, uderzenie w propagandowe media – to elementy szóstego pakietu sankcyjnego wobec Rosji. Decyzja 27 krajów członkowskich została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w życie. Do pakietu dołączona jest też tak zwana czarna lista.  

Kluczowy element szóstego pakietu to embargo na import ropy sprowadzanej drogą morską z Rosji, które ma być wprowadzone do grudnia. Natomiast w przypadku produktów rafineryjnych embargo ma wejść w życie dwa miesiące później. Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły czasowo sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z czasowych wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Nie zmienia to faktu, że do końca tego roku Unia ma zablokować 90 procent ropy sprowadzanej obecnie z Rosji. 

Ponadto Unia zdecydowała się odłączyć kolejne 4 rosyjskie banki od SWIFT-u globalnego systemu rozliczeń finansowych, w tym ten największy Sberbank. Za szkodliwą propagandę zakazem nadawania na terenie Unii zostały objęte 3 rosyjskie telewizje państwowe – Rossija 24, Rossija RTR, TV Centr International. Nie mogą się w nich też reklamować europejskie firmy. To drugie uderzenie w media siejące dezinformacje i wspierające machinę wojenną Rosji na Ukrainie. W marcu wszedł w życie zakaz nadawania na terenie Wspólnoty dla telewizji RT, dawniej Russia Today i Sputnika. 

Wraz z szóstym pakietem sankcji rozszerzona została też lista osób i firm z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Wydłużona została także lista zakazująca eksportu do Rosji towarów i technologii, które mogą się przyczynić do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony. Unia Europejska zabroniła również firmom z Rosji świadczenia usług księgowych i PR-owych.

Jeśli chodzi o czarną listę sankcyjną, to jest na niej 65 osób, między innymi Kabajewa – matka dzieci Putina, mimo niezadowolenia Węgrów, którzy wykreślili wczoraj Cyryla. Jest też ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy – zabójstwa, gwałty i tortury. “Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne” – napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje. 

Na czarnej liście są także oligarchowie i biznesmeni oraz członkowie ich rodzin. W ostatnich dniach został dopisany na przykład syn Jegwienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Putina, który finansuje najemników z grupy Wagnera. Unia obejmie też sankcjami rodzinę rzecznika Kremla – córkę, syna i żonę Dmitrija Pieskowa. Na czarną listę została też wpisana trójka propagandystów z prokremlowskiej agencji Ria Novosti. A wśród 18 firm są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych