Litwa potrzebuje nowoczesnego systemu obrony powietrznej

0
107
Fot. Gitanas Nausėda/J. Stacevičius/LRT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litewski prezydent Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj potrzebuje nowoczesnego systemu obrony powietrznej. Jego zdaniem jest to związane z tym, że wojska rosyjskie mają dostęp do całego terytorium sąsiedniej Białorusi.

Gitanas Nauseda wziął udział w symbolicznym otwarciu nowego poligonu w Puszczy Rudnickiej. Obiekt będzie miał duże znaczenie dla wzmocnienia obrony i odstraszania. To o tyle istotne, że znajduje się w pobliżu białoruskiej granicy. “Zmieniła się sytuacja zarówno polityczna, jak i geopolityczna, a w szczególności sytuacja związana z Białorusią. W obliczu wojny na Ukrainie kwestie te stają się ważne strategicznie i taktycznie” – zaznaczył litewski prezydent. Nauseda podkreślił, że dawniej władze w Mińsku przynajmniej udawały, że posiadają jakąś niezależność.

“Sytuacja się zmieniła i w praktyce obecnie białoruskie terytorium jest całkowicie otwarte dla rosyjskich wojsk. Dlatego możliwość reagowania czy czas reakcji w przypadku jakiejkolwiek interwencji zmniejszają się do minimum” – powiedział Nauseda i podkreślił, że w związku z tym zagrożeniem Wilno będzie dążyć do rozwoju systemów obrony powietrznej. Dodał, że ta kwestia zostanie poruszona na szczycie NATO w Madrycie pod koniec czerwca.

Gitanas Nauseda zapowiedział również, że w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w przyszłym tygodniu z wizytą na Litwę przybędzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!