Polska: Senat wysłuchał informacji rządu na temat KPO

0
127
Fot. Facebook: Senat RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała poinformował, że w trzecim kwartale tego roku rząd planuje wysłać do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Przedstawiając w Senacie informację rządu na ten temat powiedział, że negocjacje z Komisją Europejską w sprawie KPO zakończyły się.

“Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca formalnego zatwierdzenia wyniku tych negocjacji jest spodziewana jeszcze w maju. Następnie w ciągu 4 tygodni decyzję wykonawczą powinna dać Rada Unii Europejskiej, co zakończy formalny proces zatwierdzania KPO” – powiedział.

Wiceminister dodał, że nie jest to koniec rozmów i całego procesu, ponieważ konieczne jest wynegocjowanie i podpisanie z Komisją Europejską umowy finansowej na część dotacyjną i umowy pożyczki na część pożyczkową.

“Następnie służby techniczne rządu i Komisji muszą uzgodnić ustalenia operacyjne” – wyjaśnił.

Marcin Horała powiedział, że rząd chce zakończyć ten proces do końca wakacji. Zaznaczył, że jak tylko umowy i ustalenia operacyjne zostaną podpisane, będzie można wysłać pierwszy wniosek o płatność.

“Planujemy pierwszy wniosek o płatność wysłać w trzecim kwartale, aby płatność refundacji trafiła do Polski jeszcze w tym roku. Spodziewamy się, że w pierwszej transzy powinniśmy otrzymać ponad 4 miliardy 200 milionów euro, w tym 2 miliardy 850 milionów w części dotacyjnej i 1 miliard 370 milionów pożyczki. W kolejnych latach będzie można wysyłać po dwa wnioski refundacyjne na rok” – zapowiedział.

Polska w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma otrzymać blisko 24 miliardy euro w formie grantów i 11,5 miliarda jako pożyczkę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!