USA – Senat: lider Demokratów wzywa do usunięcia z urzędu prezydenta Trumpa

0
779
Chuck Schumer
Fot. ABC News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przywódca demokratów w amerykańskim Senacie Chuck Schumer wezwał do natychmiastowego usunięcia z urzędu Donalda Trumpa. Schumer zarzucił prezydentowi USA podburzenie tłumu swoich zwolenników do wtargnięcia do siedziby Kongresu w celu podważenia wyniku demokratycznych wyborów.

„To co wydarzyło się wczoraj na Kapitolu było buntem przeciwko Stanom Zjednoczonym, do którego podburzył prezydent. Prezydent nie powinien sprawować urzędu ani jeden dzień dłużej” – napisał w oświadczeniu Schumer.
Przywódca demokratów w Senacie wezwał wiceprezydenta Mike’a Pence’a do zastosowania 25 poprawki do Konstytucji, która przewiduje pozbawienie prezydenta urzędu z inicjatywy większości członków jego rządu. Postulat pozbawienia funkcji Donalda Trumpa zgłaszają także inni demokraci argumentując, że pozostawienie na stanowisku jest niebezpieczne dla państwa. Jedynym parlamentarzystą republikańskim, który otwarcie popiera usunięcie prezydenta z urzędu jest kongresman z Illinois Adam Kinzinger.

Ostre słowa pod adresem Donalda Trumpa skierował tymczasem były prokurator generalny William Barr „Podburzenie tłumu do wywierania presji na Kongres jest niewybaczalne. Postępowanie prezydenta jest zdradą urzędu i zwolenników” – napisał w oświadczeniu Barr, który do niedawna należał do najbliższych sojuszników Donalda Trumpa.

Po wczorajszym szturmie zwolenników prezydenta Trumpa na Kapitol do dymisji podało się wielu członków jego administracji, w tym szefowa gabinetu Pierwszej Damy Stephanie Grisham, zastępca szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa Matthew Pottinger, doradca prezydenta USA do spraw Rosji i Europy Ryan Tully a także były szef personelu Białego Domu, pełnomocnik USA do spraw Irlandii Północnej Mick Mulvaney.

Po zajściach na Kapitolu i późniejszym formalnym potwierdzeniu zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich przez Kongres prezydent Donald Trump zobowiązał się do “uporządkowanego” przekazania władzy swemu następcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!