Polska: roczna prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej

0
Twitter: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przewodnictwo w Grupie Wyszechradzkiej pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich. Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska – przypomniał na swoim profilu społecznościowym premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy we wpisie, hasłem przewodnim prezydencji jest “Powrót na właściwe tory”. Wśród celów ma być silna pozycja czwórki w Europie, współpraca nad powrotem do normalności po pandemii, rozwijanie kontaktów między społeczeństwami i Wzmocnienie współpracy V4 w obszarze innowacyjności i stosowania nowych technologii.
“Jednym z najważniejszych celów, jakie widzę w tej chwili, jest jednoczenie Polaków wokół ambitnych projektów, które pomogą nam pokonać kryzys i zmaterializować ideę solidarności – tej wewnętrznej – polskiej, jak i międzynarodowej – europejskiej. Mówię tu o Centralnmy Porcie Komunikacyjnym, przekopie Mierzei Wiślanej, drodze Via Carpathia – projektach infrastrukturalnych, które wzmocnią nie tylko bezpieczeństwo ekonomiczne i militarne Polski, ale całej grupy V4” – napisał premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że Węgry i Premier Orbán Viktor doskonale to rozumieją. “Z tym narodem łączą nas wspólne doświadczenia historyczne, a zwłaszcza walka z komunizmem i narzucanymi nam ograniczeniami. Sojusz polsko-węgierski jest dla mnie szczególnie ważny, a jak pokazał ostatni szczyt w Brukseli – jest on również skuteczny i może przynosić wielkie owoce całej Grupie Wyszehradzkiej i Europie Środkowej” – napisał premier.
Mateusz Morawiecki zachęcił też do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił węgierskiej prasie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!