Gubernator J.B. Pritzker zaproponował budżet na 2025

0
Pritzker
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Gubernator Illinois, J.B. Pritzker, przedstawił dziś swoją propozycję budżetu na rok fiskalny 2025, deklarując, że stan będzie nadal rozwijał programy społeczne, zachowując przy tym zrównoważony budżet.

Według gubernatora, nowa propozycja budżetu to piąty z rzędu zrównoważony budżet dla stanu, dzięki czemu udało się zmniejszyć zadłużenie Illinois i podnieść rating kredytowy stanu.

“W obliczu pandemii i wysokiej inflacji dostarczyliśmy historycznej ulgi podatkowej, zapewniliśmy rekordowe poziomy pomocy mieszkaniowej i hipotecznej oraz zmniejszyliśmy koszty odsetek, spłacając ponad 11 miliardów dolarów długu” – powiedział gubernator.

Pritzker powiedział też, że jest otwarty na pomysły dotyczące poprawy efektywności wydatków państwowych, ale stwierdził, że jego jedynym wymogiem jest zachowanie zrównoważonego budżetu. “Mam tylko jedną zasadę – podpiszę tylko taki budżet, który jest odpowiedzialnie zrównoważony i który nie osłabia ani nie torpeduje poprawy naszej zdolności kredytowej” – powiedział.

Dużo uwagi poświęcił radzeniu sobie przez stan z trwającym kryzysem migracyjnym w Chicago i jego okolicach. Budżet Pritzkera przewiduje ponad 180 milionów dolarów na wsparcie działań z tym związanych, z naciskiem na przenoszenie osób ubiegających się o azyl z tymczasowych schronisk do stałych osiedli. Gubernator ostro skrytykował również działania gubernatora Teksasu, Grega Abbotta, które jego zdaniem pogorszyły kryzys i wyrządziły szkody stanowi Illinois.

“Nie prosiliśmy o ten sztucznie wytworzony kryzys, ale musimy się z nim zmierzyć bez względu na wszystko” – powiedział. “Nie mamy pojęcia, jak długo gubernator Abbott zamierza trzymać cały kraj jako zakładnika”.

Inne elementy budżetu obejmują nowe finansowanie programów Smart Start, z dodatkowymi środkami w wysokości 150 milionów dolarów w celu zwiększenia dostępności miejsc w przedszkolach, zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi oraz usług socjalnych dla najmłodszych.

Gubernator zaproponował również 45 milionów dolarów na kontynuację programu dotacji na kształcenie nauczycieli w okręgach wysokiego zapotrzebowania nauczania w całym stanie.

Pritzker zaproponował także program wykupu długu medycznego w imieniu setek tysięcy mieszkańców Illinois, z 10 milionami dolarów przeznaczonymi na wykupienie do 1 miliarda dolarów długu medycznego od szpitali i firm windykacyjnych.

Stan będzie również dążył do zakazu wcześniejszej autoryzacji opieki psychiatrycznej dla dorosłych i dzieci na oddziałach psychiatrycznych, oraz planuje zakazać ubezpieczeń krótkoterminowych ograniczonego zakresu, które, według Pritzkera, naruszają federalną ustawę o przystępnej cenie opieki zdrowotnej.

Wreszcie, gubernator zaproponował trwałe zniesienie 1% podatku stanowego od produktów spożywczych, stwierdzając, że taki krok pomoże rodzinom obniżyć rachunki i zaoszczędzić więcej pieniędzy.

“Warto zauważyć, że choć tegoroczny budżet jest napięty, jesteśmy w stanie dotrzymać naszych zobowiązań wobec mieszkańców Illinois” – powiedział gubernator.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!