Illinois: gubernator podpisał budżet stanu na rok 2024

0
Pritzker
Fot. Chicago Sun-Times

Gubernator Illinois J.B. Pritzker podpisał budżet stanu na 2024 rok. Oblicza się, że przychody stanu wyniosą w przyszłym roku fiskalnym 50 miliardów 611 milionów, a wydatki 50 miliardów 428 milionów. Oznacza to, że nadwyżka budżetowa wyniesie 183 miliony dolarów.

W wydatkach na kolejny rok finansowy uwzględniono m.in zwiększenie wydatków na szkolnictwo, pomoc socjalną czy opiekę medyczną w ramach programu Medicaid dla imigrantów w wysokości około 550 milionów dolarów. Program obejmuje imigrantów w wieku 42 lat i starszych, którzy przebywają w USA nielegalnie lub którzy mają zielone karty, ale nie kwalifikują się do tradycyjnego programu ubezpieczeniowego dla ubogich.

Nowy budżet zwiększa także m.in. ogólne finansowanie szkół podstawowych i średnich o 350 milionów dolarów, opieki przedszkolnej o 250 milionów dolarów, uczelni stanowych o 100 milionów dolarów i programu nagród pieniężnych dla studentów o 100 milionów dolarów.

Budżet zapewniłby także wzrost wydatków na programy zapobiegania bezdomności o 85 milionów dolarów, pomoc mieszkańcom z niepełnosprawnością rozwojową o ponad 200 milionów dolarów i dofinansowanie działalności Departamentu ds. Dzieci i Rodziny o prawie 75 milionów dolarów. Dodatkowych 200 milionów dolarów przeznaczonych zostanie na finansowanie świadczeń emerytalnych dla pracowników stanowych, a 450 milionów dolarów na spłatę długu obligacyjnego. 

Inne pozycje budżetowe obejmują 22,8 miliona dolarów na program behawioralnego zdrowia dzieci, wzrost o 18 milionów dolarów na wsparcie programów zdrowia reprodukcyjnego i 53,5 miliona dolarów dla Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois na przygotowanie się na przyszłe sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym po pandemii COVID-19.

Budżet obejmuje również 400 milionów dolarów na fundusz, który pomoże gubernatorowi przyciągnąć do Illinois duże firmy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!