Illinois: miasto Hinsdale wypłaci 800 tys. $ odszkodowania w ramach ugody o dyskryminację mieszkaniową

0
233
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że miasto Hinsdale na zachodnich przedmieściach Chicago, zgodziło się na wypłatę 800 tysięcy dolarów w ramach ugody sądowej o dyskryminację mieszkaniową.

Władze miasteczka zostały pozwane do sądu za próbę zamknięcia ośrodka odwykowego, który został otwarty w lipcu 2019 roku w pobliżu centrum miasta. Według Departamentu Sprawiedliwości, decyzja radnych naruszyła ustawę Fair Housing Act. Właścicielem ośrodka leczenia uzależnień jest firma Trinity Sober Living LLC. Przebywa w nim 10 osób. Władze Hinsdale twierdziły początkowo, że ośrodek znajduje się w jednorodzinnym domu i zgodnie z przepisami zagospodarowania przestrzennego, nie można prowadzić w nim działalności komercyjnej. 

Później zmieniły one swoje stanowisko i stwierdziły, że ośrodek odwykowy nie może kontynuować swojej działalności ze względu na naruszenie przepisu zabraniającego więcej niż trzem niespokrewnionym osobom mieszkania w domu jednorodzinnym. Departament Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że lokalne zarządzenia naruszają ustawę o sprawiedliwym i godziwym mieszkaniu i zapowiedziało złożenie pozwu do sądu.  W ramach ugody, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd federalny, Hinsdale zobowiązało się do zmiany rozporządzeń w sprawie zagospodarowania przestrzennego, aby były one zgodne z federalnymi przepisami antydyskryminacyjnymi.

Fair Housing Act chroni ludzi przed dyskryminacją, gdy wynajmują lub kupują oni dom, uzyskują kredyt hipoteczny, szukają pomocy mieszkaniowej lub angażują się w inne działania związane z mieszkalnictwem.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!