Illinois: waży się decyzja nad restrykcjami dot. przestępców, którzy chcą zmienić swoje imię i nazwisko

0
188
Pritzker
Fot. Chicago Sun-Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Illinois waży się decyzja nad restrykcjami dotyczącymi przestępców, którzy chcą zmienić swoje pełne imię i nazwisko. Prawo Illinois zabrania zmieniać te dane komukolwiek, kto został skazany m.in. za kradzież tożsamości. Nowa legislacja, gotowa do podpisu na biurku gubernatora J.B. Pritzkera rozluźni pewne restrykcje nałożone na przestępców. 

Legislacja przeszła przez senat Illinois wcześniej w styczniu. W debacie poprzedzającej głosowanie, oponenci podkreślali obawy, że ustawa pozwoli notorycznym przestępcom uciec przed przenikliwą analizą zasadności wniosku i doprowadzi do popełniania kolejnych przestępstw.       
Zwolennicy odpierali te obawy, wskazując, że proponowana miara prawna ma na celu chronić ofiary handlu ludźmi i osoby transpłciowe. 
Ustawa usunie życiowy zakaz zmiany danych osobom skazanym za kradzież tożsamości, przestępcom wpisanym na stanowy indeks za morderstwo, podpalenie i przestępstwa seksualne. Ustawa zniesie 10 letni okres oczekiwania, po zakończeniu wyroku, na zmianę danych przy popełnieniu innych przestępstw.   

Sędziowie będą posiadali prawo wydania ostatecznej decyzji w sprawie osób z całożyciowym zakazem. Powiatowi prokuratorzy będą mieli prawo sprzeciwiać się aplikacjom. W sytuacji sprzeciwu, aplikanci będą musieli przekonać sędziów, że o chęci zmiany danych decyduje transpłciowość lub bycie ofiarą handlu ludźmi. 

Ustawa przewiduje, że w wypadku zatwierdzenia zmiany przez sędziego, osoba będąca na liście przestępców, jest zobowiązana do wpisania się z powrotem na listę w ciągu 10 dni. Wcześniejsze dane nie będą usuwane z tych list.    

Ustawa jest również skierowana ku ochronie kobiet skazanych za prostytucję. Regulacja ma chronić te kobiety po odbyciu wyroku przed rozpoznaniem przez przestępców z łańcucha handlu ludźmi.    

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!