Illinois – ACLU: “utrzymujące się nierówności rasowe” w zakresie kontroli i rewizji na drogach

0
224
policja USA
Fot. innocenceproject.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) poinformowała, że coroczne badanie dotyczące ruchu drogowego i zatrzymań w stanie Illinois ujawniło „utrzymujące się nierówności rasowe” w zakresie kontroli i rewizji. Badanie wykazało, że w całym stanie Illinois czarnoskórzy kierowcy byli 1,7 raza bardziej narażeni na zatrzymanie niż biali kierowcy. Według ACLU dzieje się w sytuacji, gdy czarnoskórzy mieszkańcy Chicago stanowią mniej niż 30 procent populacji miasta. 

Badanie opublikowane na początku tego lata przez Departament Transportu Illinois, wykazało, że kierowcy pochodzenia afroamerykańskiego w Chicago byli zatrzymywani ponad pięć razy częściej niż biali kierowcy. To 63 procent z prawie 378 tysięcy zatrzymań w całym mieście w zeszłym roku. Funkcjonariusze częściej znajdowali kontrabandę w przypadku białego kierowcy. 

Dysproporcja była jeszcze wyraźniejsza w przypadku ponad 68 tysięcy  zatrzymań pieszych. 70 procent dotyczyło Afroamerykanów, którzy byli zatrzymywani 11 razy częściej niż biali piesi.

Liczba zatrzymań w Chicago w porównaniu z rokiem 2020 wzrosła w przypadku zmotoryzowanych mieszkańców miasta o 50 tysięcy, a pieszych o blisko 18 tysięcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!