Illinois: pomoc dla posiadaczy domów, którzy zalegają z płatnościami w wyniku pandemii COVID-19

0
764
Fot. IHDA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Gubernator JB Pritzker odbył spotkanie z szefami Stanowego Urzędu Rozwoju Mieszkalnictwa (IHDA) aby przypomnieć o działającym Funduszu Pomocowym dla właścicieli domów w stanie Illinois (ILHAF), który otwiera pomoc w kwocie 30 tysięcy dolarów dla posiadaczy domów, którzy zalegają z opłacaniem rachunków w wyniku problemów finansowych spowodowanych pandemią COVID-19. Pełna kwota którą dysponuje fundusz to 309 milionów dolarów i ma ona pokrywać zaległości w spłacie: hipotek, podatków, ubezpieczeń oraz opłat stowarzyszeniowych poszczególnych właścicieli domów lub mieszkań. 

Ponad 5000 właścicieli domów borykających się z opłatami zgłosiło się o wsparcie. Chcę aby mieszkańcy Illinois wiedzieli, że wciąż są dostępne aplikacje dla tysięcy osób” – powiedział gubernator JB Pritzker. 

Aby zakwalifikować się do programu, aplikujący musiał doświadczyć finansowych strat spowodowanych pandemią Covid-10 od 21 stycznia 2020 włącznie. Musi także posiadać i być zameldowany na adresie domu, być przynajmniej 30 dni zaległy z opłatami oraz posiadać dochód gospodarstwa domowego równy lub niższy niż 150%  od średniej dochodu dla obszaru.

Program oferuje również wiele rozwiązań dla osób, które borykają się z barierami językowymi lub technologicznymi, zapewniając 35 agencji działających non-profit, prowadzących wsparcie w stanie Illinois. 

Żeby wniosek został zaakceptowany, właściciele domów muszą się skonstultować z certyfikowanym doradcą mieszkaniowym lub z obsługą kredytów hipotecznych o opcje łagodzenia kredytu od  1 stycznia 2022 roku. Organy te muszą wydac list w którym będą wyszczególnione starania dotyczące rozwiązań zaległości. List ten jest wymagany do przeglądu osoby aplikującej. Osoby mogą list dostaczyć już po złożeniu aplikacji. 

Potrzebne również będą: 

dowód tożsamości, w tym prawo jazdy lub id, karta stałego pobytu lub inna forma dowodu tożsamości. 

dowód posiadania gospodarstwa domowego, w tym deklaracje podatkowe, potwierdzenia  wypłaty lub inna dokumentacja. 

dowód obłożenia, w tym m.in. wyciąg bankowy, rachunki za telefon komórkowy , wyciąg z karty kredytowej/debetowej lub inne.

dowód właności, w tym m.in. rachunek spłaty podatku od nieruchomości, akt własności lub inne. 

oświadczenia o zaległościach w tym m.in. oświadczenie o hipotece, oświadczenie o podatku od nieruchumości, oświadczenie o ubezpieczeniu lub o stowarzyszeniu z HOA/Condo

Więcej informacji na stronie internetowej stanowej pomocy mieszkaniowej.
www.illinoishousinghelp.org

Termin składania aplikacji mija o 11:59 pm we Wtorek 31 Maja 2022 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!