Illinois: dzisiaj obchodzimy Dzień Pułaskiego

1
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dzisiaj Dzień Pułaskiego, obchodzony w Illinois od 1977 roku. Jest oficjalnym świętem stanowym. 

Generał Kazimierz Pułaski  nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, w 1777 r wziął udział jako ochotnik w bitwie nad Brandywine, gdzie wyróżnił się wiodąc śmiały atak na Brytyjczyków, ratując w ten sposób wycofujące się wojska amerykańskie. Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Pułaski powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 r.

Generał Pułaski zmarł w październiku 1779 roku, w wieku 34 lat, w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterey Square w Savannah, Georgia w październiku 2005 roku. W 2009 roku generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

W związku z Dniem Pułaskiego Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) w Chicago zaprasza na wirtualne obchody Dnia Pułaskiego, które odbędą się w poniedziałek, 7 marca 2022 roku. Obchody rozpoczną się punktualnie o godz. 10 rano i będą transmitowane na żywo na stronie internetowej MPA: www.PolishMuseumOfAmerica.org. Udział w nich wezmą m.in.: ambasador Polski w USA Marek Magierowski; konsul generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov i burmistrz Chicago Lori Lightfoot.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!