Mieszkanka Wood Dale na zachodnich przedmieściach Chicago, złożyła skargę w Departamencie Praw Człowieka Illinois, w której oskarża Amita Health St. Alexius Medical Center w Hoffman Estates o dyskryminację. Kobieta twierdzi, że szpital zbadał jej mocz pod kątem narkotyków bez jej zgody, a następnie zgłosił ją do stanowego Departament ds. Dzieci i Rodziny (DCFS).
W imieniu 46-letniej mieszkanki Wood Dale, która przybyła do USA z Polski w 2001 roku, oskarżenie o dyskryminację złożyły: Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich w Illinois (ACLU) i Stowarzyszenie Krajowych Adwokatów Kobiet w Ciąży.
W skardze kobieta, określana jako „Pani. F”, twierdzi, że szpital naruszył ustawę o prawach człowieka stanu Illinois.
Zdarzenie miało miejsce w Wielkanoc. Polka była w 34 tygodniu ciąży, kiedy zgłosiła się na pogotowie z powodu problemów z nadciśnieniem.
Personel medyczny pobrał od pacjentki próbki krwi i moczu. Wyniki badań wykazały obecność opiatów w organizmie kobiety. Polka twierdziła, że nigdy nie zażywała narkotyków, a ich obecność tłumaczyła zjedzeniem wcześniej makowca. Kolejne badania wykazały, że w organizmie przedwcześnie urodzonego dziecka wykryto morfinę.
Dział socjalny szpitala zgłosił kobietę do DCFS. Pracownik departamentu ds Dzieci i Rodziny powiedział matce, że nie może zabrać dziecka do domu, chyba że oboje będą pod opieką osoby trzeciej. Ponieważ mąż kobiety i jego rodzina musieli pracować, a jej krewni mieszkają poza krajem, małżeństwo wynajęło krewnego, który, za odpłatnością, zajął się matką i dzieckiem.
Pracownicy DCFS regularnie odwiedzali dom kobiety Wood Dale w celu sprawdzania stanu zdrowia dziecka i przeprowadzania testów pod kątem obecność narkotyków w organizmie matki.
Po kilku miesiącach kobieta otrzymała list, w którym Departament ds Dzieci i Rodziny uznał zgłoszenie o podejrzeniu maltretowania lub zaniedbania dziecka, za „bezpodstawne”.
Illinois jest jednym z 25 stanów w kraju, w których placówki medyczne są zobowiązane do zgłaszania podejrzeń zażywania narkotyków przez przyszłe matki w okresie prenatalnym.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!