Illinois: zatwierdzono budżet stanu na nowy rok fiskalny

0
548
budżet
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W nocy z poniedziałku na wtorek, stanowi prawodawcy zatwierdzili propozycję budżetu Illinois gubernatora J.B. Pritzkera na rozpoczynający się 1 lipca nowy rok fiskalny 2022, w wysokości 42,2 miliarda dolarów. Zgodnie z zapowiedziami, w ustawie utrzymano ogólne wydatki stanu na niezmienionym poziomie i nie przewidziano podniesienia podatku od  dochodu.

Uwzględniono natomiast spłatę 2 miliardów dolarów zaległych rachunków naszego stanu, które wynoszą obecnie 3,2 miliarda dolarów oraz częściowe wykorzystanie federalnych funduszy otrzymanych w ramach planu antykryzysowego American Rescue Plan Act. Z 8,1 miliarda dolarów, 2,5 miliarda dolarów przeznaczonych zostanie m.in. na rozbudowę i modernizację infrastruktury, na pomoc biznesom i publicznej służbie zdrowia. W jaki sposób rozdysponowane zostaną pozostałe środki (do wykorzystania do końca 2024 roku), zadecydują kongresmeni i senatorowie na kolejnych obradach stanowego parlamentu.

W budżecie uwzględniono także propozycję J.B. Pritzkera uszczelnienia przepisów dotyczących podatku od dochodu korporacji. Ma to spowodować, że do kasy Illinois wpłynie dodatkowo ponad 600 milionów dolarów. Zwiększone zostanie również finansowanie szkół publicznych o 350 milionów dolarów, czemu przeciwstawiał się J.B. Pritzker, 9,4 miliarda dolarów przeznaczone zostanie na plany emerytalne pracowników stanowych, 7,4 miliarda dolarów na programy społeczne, po 1,9 miliarda dolarów na szkolnictwo wyższe i bezpieczeństwo publiczne oraz 1,4 miliarda dolarów na inne wydatki stanowe.

Oprócz zatwierdzenia propozycji przyszłorocznego budżetu, który trafi teraz do podpisania na biurko gubernatora, przegłosowano także decyzję o przesunięciu daty przyszłorocznych prawyborów z marca na czerwiec. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!