Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z protesutjącymi rolnikami na otwarciu Międzynarodowych Targów Rolnictwa w Paryżu – jednym z najważniejszych wydarzeń dla tej branży we Francji. Spotkaniu towarzyszyły gwizdy, buczenie i obelgi pod adresem prezydenta. Doszło też do starć z policją.
Wcześniej Macron odwołał zapowiadaną debatę na temat rolnictwa z powodu jej bojkotu przez rolników, ale zgodził się na spotkanie z właścicielami gospodarstw. Francuski przywódca chciał zorganizować “wielką debatę” na temat rolnictwa na wzór tej prowadzonej podczas kryzysu wraz z protestami żółtych kamizelek, powtarzając wielkokrotnie “Jestem gotowy na rozmowę ze wszystkimi”.
Takich scen na targach rolnictwa w Paryżu nie widziano nigdy. Podczas gdy francuski prezydent przecinał wstęgę, oficjalnie inaugurując 60. edycję tego wydarzenia, dziesiątki rolników próbowały przedrzeć się przez kordon służb, gwizdały i wzywały prezydenta do dymisji. Trzy osoby zostały zatrzymane. Do przepychanek i starć dochodziło przez cały dzień.
“Przekazaliście ogromną kwotę Ukrainie – my nie kibicujemy Rosji, jesteśmy w stu procentach za Ukrainą – ale nam daliście tylko okruchy” – usłyszał od jednego z protestujących Emmanuel Macron. „Co drugi dzień we Francji jeden rolnik popełnia samobójstwo. Ja też o tym myślałem” – powiedział inny rolnik.
Francuski prezydent obiecał farmerom szybką pomoc finansową, uproszczenie norm, wprowadzenie minimalnych cen skupu oraz działania na unijnym forum. Ostrzegł jednak przez antyeuropejskimi i nacjonalistycznymi nastrojami części rolników. „Francuskie rolnictwo zasługuje na coś lepszego niż kiepską politykę. Bez Europy nie ma rolnictwa” – powiedział Emmanuel Macron.
W styczniu francuscy rolnicy zorganizowali protesty połączone z blokadami dróg w całym kraju. Manifestacje zaczęły być mniej intensywne przedstawieniu przez rząd listy obietnic. Macron na tle protestów zaczął m.in. opowiadać się za wprowadzeniem zabezpieczeń w odniesieniu do ukraińskiego importu produktów rolno-spożywczych.
Od początku roku w wielu krajach Wspólnoty odbywają się protesty rolników. Rolnicy sprzeciwiają się rosnącym cenom energii elektrycznej i paliwa oraz informują o spadku swoich dochodów. Wyrażają sprzeciw wobec unijnej biurokracji i polityki środowiskowej, które – ich zdaniem – osłabiają ich zdolność do konkurowania z innymi krajami.