W ekspresowym tempie albański parlament ratyfikował umowę z Włochami w sprawie przyjmowania imigrantów. Dokładnie siedem minut i czterdzieści sekund trwała procedura ratyfikacji umowy między Włochami a Albanią w albańskim parlamencie. Rządy podpisały ją kilka miesięcy temu, ale kontrowersyjny dokument czekał na zatwierdzenie przez parlamenty obu krajów.
Porozumienie budzi kontrowersje, bo Włochy będą do Albanii odsyłać nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się morzem na Półwysep Apeniński. Umowa budzi protesty zarówno albańskiej opozycji, jak i obrońców praw człowieka. Na jej podstawie Włochy będą odsyłać do ośrodków w Albanii nielegalnych imigrantów złapanych podczas próby dostania się do Włoch. Zgodnie z zapisami porozumienia włoski rząd sfinansuje budowę kilku takich ośrodków i rocznie będzie mógł odesłać do Albanii do trzydziestu sześciu tysięcy osób. Zgodę na to już wcześniej wyraziła Komisja Europejska, bo do Albanii wysłani zostaną tylko ci, których włoska straż przybrzeżna złapie na morzu, a zatem poza granicami Unii.
Do ośrodków, które mają być gotowe na przyjęcie imigrantów wiosną tego roku, nie będą wysyłane między innymi kobiety w ciąży i dzieci. Ci którzy trafią do Albanii, będą tam oczekiwać na zakończenie procedury azylowej. Tę w imieniu włoskiego rządu będą prowadzić Albańczycy i to właśnie oni, jeśli imigrant otrzyma odmowę, odeślą go do kraju pochodzenia.