Nowy Sekretarz Generalny NATO?

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Początek kwietnia – wtedy możliwa jest zmiana na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Mówi sie, że kwaterze głównej Sojuszu trwają już przygotowania.


Wygląda na to, że niemal pewnym kandydatem jest odchodzący premier Holandii Mark Rutte. Politico poinformowało, że ma już poparcie 2/3 państw, ale wybór musi być jednomyślny. Obecny szef Sojuszu Jens Stoltenberg już dawno zapowiedział, że kończy swoją misję. W pierwszym tygodniu kwietnia w Brukseli mają spotkać się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. 4 kwietnia przypada 75. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. I właśnie wtedy ma nastąpić przekazanie władzy.


Panuje przekonanie, że na lipcowy, jubileuszowy szczyt w Waszyngtonie z udziałem przywódców Sojuszu, powinien polecieć nowy sekretarz generalny NATO. Oczywiście niczego nie można przewidzieć i nic jeszcze nie jest pewne. Wiele będzie zależało od tego, czy w najbliższych kilku tygodniach Mark Rutte przekona do siebie wahające się kraje, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej.


Mówi się, że problematyczne mogą okazać się na dobre relacje Holendra z Donaldem Trumpem, możliwym, przyszłym prezydentem USA. Wielu polityków wciąż pamięta zdjęcia, na których Mark Rutte z uśmiechem uruchamia gazociąg Nord Stream. Z kolei inni uważają, że Holender przeszedł długą drogę, zrozumiał błędy i że teraz inaczej patrzy na Rosję i Ukrainę. Jednak Mark Rutte kilka dni temu wypowiedział zaskakującą opinię – podczas jednej z debat na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium mówił wprawdzie, że zakończenie wojny na Ukrainie powinno odbyć się na warunkach Kijowa, ale później stwierdził, że w przyszłości NATO powinno rozmawiać z Rosją o gwarancjach bezpieczeństwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!