Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ambasadorowie 27 krajów członkowskich, w tym także Węgier, które wcześniej zgłaszały zastrzeżenia. Procedury muszą być jeszcze sfinalizowane. Restrykcje zaczną obowiązywać wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić jeszcze przed 2.rocznicą napaści Rosji na Ukrainę, która przypada w sobotę.
To najskromniejszy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji od czasu jej napaści na Ukrainę. Zamiast sankcji sektorowych, jest rozszerzona czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Lista jest tajna do czasu publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym. Kolejnych około 200 osób i firm ma być objętych sankcjami. To przede wszystkim wojskowi, szefowie spółek z kompleksu wojskowo-przemysłowego, czyli sektora obronnego Rosji, a także firmy z sektora zbrojeniowego. Ponadto na czarną listę zostali wpisani sędziowie, osoby odpowiedzialne za porwania ukraińskich dzieci i wywożenie ich do przymusowej adopcji w Rosji i na Białorusi, oraz przedstawiciele władz marionetkowych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji zadowoleni ze wstępnej zgody na 13.pakiet sankcji wobec Rosji.
„Musimy w dalszym ciągu osłabiać machinę wojenną Putina” – skomentowała na portalu X Ursula von der Leyen. Napisała, że sankcje indywidualne, które obejmują prawie 2 tysiące osób i firm utrzymują presję na Kreml. Dodała, że Unia jeszcze bardziej ogranicza dostęp Rosji do dronów
„Dzięki temu pakietowi podejmujemy więcej działań przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w obchodzenie przepisów, sektorowi obronnemu i wojskowemu” – to z kolei komentarz szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.
Wraz z 13.pakietem Unia ma także zakazać handlu z kolejnymi firmami na świecie, które pomagają reżimowi w Moskwie obchodzić sankcje – kupują komponenty i technologie w Europie i sprzedają je w Rosji.