Europa

Bruksela: minister A.Bodnar na spotkaniach w KE

25/01/2024 0 komentarzy

Minister sprawiedliwości na spotkaniach w Komisji Europejskiej dotyczących odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Adam Bodnar rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą i komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Później poinformował, że przedstawił stan prac nad zmianami w sądownictwie, które pozwolą spełnić warunki wypłaty pieniędzy, czyli tak zwane kamienie milowe. Z przebiegu rozmów był zadowolony.

“Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Bardzo ważne jest to, że staramy się robić wszystko co w naszej mocy, by przystąpić do Prokuratury Europejskiej. W tym tygodniu moja delegacja odwiedziła siedzibę Prokuratora Europejskiego w Luksemburgu. To była delegacja pod przewodnictwem pana ministra Arkadiusza Myrchy” – wskazywał Adam Bodnar. Jak dodał, w przyszłym tygodniu w Polsce będzie prokurator generalna Laura Kovesi, również w przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszony konkurs na polskiego reprezentanta w Prokuraturze Europejskiej.

Europejska Prokuratura pilnuje prawidłowego wydawania unijnych funduszy. Deklaracja Polski o chęci wstąpienia do niej została dobrze przyjęta w Komisji.

Minister Adam Bodnar poinformował, że na początku lutego do Sejmu trafi projekt przepisów dotyczący zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, by jej członkowie byli wybierani przez sędziów, a nie polityków. Na najbliższe tygodnie i miesiące są rozpisane działania naprawy prokuratury, Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.

Do przeprowadzenia reform w sądownictwie potrzebny będzie podpis prezydenta, ale jeśli go zabraknie, to Komisja i tak jest gotowa wypłacić Polsce pieniądze. Adam Bodnar powiedział, że Bruksela zdaje sobie sprawę z sytuacji w naszym kraju i jest w pełni świadoma tego, że “proces kwestionowania polskiej praworządności trwał przez 8 lat i nie sposób wszystko naprawić w ciągu raptem kilku tygodni”. Jak zaznaczył, najważniejsze jest budowanie zaufania i bycie konsekwentnym w realizowaniu reform dotyczących wymiaru sprawiedliwości. “Generalnie cały dialog z Komisją moim zdaniem jest pozytywny. Od 13 grudnia jednak była w Polsce i komisarz Jourova, był (Didier) Reinders, premier Donald Tusk był w Brukseli i spotkał się z Ursulą von der Leyen” – wskazywał minister.

Jutro Adam Bodnar weźmie udział w Brukseli w spotkaniu ministrów sprawiedliwości 27 krajów. Po raz pierwszy – jak powiedział – po ośmiu latach na unijnej naradzie pojawi się szef resortu sprawiedliwości, bo jego poprzednik, Zbigniew Ziobro się nie pojawiał, przylatywali jego zastępcy.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
16 Oct
NEWS
Kenia: zamieszki po śmierci przywódcy opozycji
16 Oct
NEWS
Dwie ofiary strzelaniny w Czechach
13 Oct
NEWS
Kaja Kallas - UE przekaże Ukrainie dodatkowe 100 mln euro
13 Oct
NEWS
Francja: Nicolas Sarkozy odbędzie karę w więzieniu
13 Oct
NEWS
WOŚP przekazał złote serduszko nr 1 zwycięzcy aukcji
10 Oct
Artykuł
Jesień w Polsat One!
10 Oct
NEWS
Rząd Austrii przeciwny organizacji Eurowizji bez Izraela
10 Oct
NEWS
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała liderka wenezuelskiej opozycji - Maria Corina Machado.
09 Oct
NEWS
Francja: nowy premier w ciągu najbliższych 48 godzin
09 Oct
NEWS
B. Netanjahu zaprosił D. Trumpa do wystąpienia w Knesecie
08 Oct
NEWS
Polska: stopy procentowe w dół
08 Oct
NEWS
Rząd Niemiec: wyższa prognoza wzrostu PKB na 2026 rok
08 Oct
NEWS
Zaczyna się Londyński Festiwal Filmowy
07 Oct
NEWS
PE uchylił immunitety M.Dworczykowi i D.Obajtkowi
07 Oct
NEWS
Egipt: negocjacje ws. Strefy Gazy trwają
06 Oct
NEWS
Niemcy: Polak zginął w wypadku na autostradzie w kierunku Berlina
06 Oct
NEWS
Pakistan: Arabia Saudyjska chce inwestować w obronność
03 Oct
NEWS
Włochy: chaos komunikacyjny z powodu strajku
02 Oct
NEWS
D.Tusk - kolejna prowokacja rosyjska na Bałtyku, incydent w Szczecinie
02 Oct
NEWS
Zełenski w Danii apeluje o wspólną walkę z rosyjskimi dronami
01 Oct
NEWS
Międzynarodowy Czerwony Krzyż zawiesza działalność w Gazie
29 Sep
NEWS
Ukraina chce zbudować wspólną tarczę obrony powietrznej
26 Sep
NEWS
Rząd Węgier uznał Antifę za organizację terrorystyczną
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago