Eurodeputowany J. Saryusz-Wolski o zapowiadanej zmianie traktatów unijnych

0
Fot. warsawinstitute.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski skrytykował zapowiadaną przez Parlament Europejski zmianę traktatów w Unii Europejskiej. We wpisie na platformie X przytoczył fragment raportu Parlamentu Europejskiego na temat zmiany Traktatów UE, w którym zawarto stanowisko współprawozdawcy Helmuta Scholza w sprawie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Eurodeputowany PiS ostrzega, że zdaniem europosła Helmuta Scholza “zmianie Traktatu UE muszą towarzyszyć kroki w kierunku uniezależnienia się od NATO”, a siły zbrojnych państw członkowskich powinny być przekształcone w struktury obejmujące całą UE. 

W środę Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, określający głębokie zmiany unijnych traktatów, w tym Traktatu o Unii i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii. W grudniu przed Bożym Narodzeniem sprawa stanie na Radzie Europejskiej.

W procedowanych przez Unię Europejską zmianach chodzi między innymi o odebranie państwom członkowskim prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej, a także o przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.

Odchudzony ma być skład Komisji Europejskiej, jednak jej rola ma być wzmocniona, a komisarzy ma mieć wyłącznie 15 krajów. Pojawia się też tak zwana autonomia strategiczna, wprowadzone ma być pojęcie gender. Nowe traktaty mają być przyjmowane przez 4/5 państw. Za przyjęciem Rezolucji PE w sprawie Zmian w Traktatach UE głosowało 20 członków komisji, 6 było przeciw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!