Czechy: prezydent i premier zareagowali na wezwanie minister obrony do opuszczenia ONZ

0
Fot. Expats.cz
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent i premier Czech zareagowali na wypowiedź minister obrony Jany Černochovej, która zasugerowała wystąpienie z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Czeska minister skomentowała w ten sposób przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne rezolucję w sprawie wojny Hamasu z Izraelem.

Rezolucja wzywa obie strony do zawarcia humanitarnego rozejmu. Nie potępia działań Hamasu i nie potwierdza prawa Izraela do samoobrony. Dokument poparło 120 państw, a 12 – w tym Czechy, Izrael i USA – było przeciw. Polska była wśród 45 państw, które wstrzymały się od głosu.

Jana Černochová napisała w mediach społecznościowych, że wstydzi się za ONZ. “Republika Czeska nie ma czego szukać w organizacji, która kibicuje terrorystom i nie respektuje podstawowego prawa do samoobrony” – dodała minister.

Premier Petr Fiala skomentował, że rozumie rozgoryczenie. Jednocześnie zapewnił, że Czechy pozostaną w ONZ, gdzie będą przedstawiać swoje stanowisko i przekonywać do niego inne państwa.

Również minister spraw zagranicznych Jan Lipavský odrzucił postulat wystąpienia z ONZ. W jego ocenie wypowiedź minister obrony nie wpłynie na proces ubiegania się Czech o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2032-33.

Prezydent Petr Pavel przypomniał, że Czechy opowiadają się za reformą ONZ. “O takich sprawach jak zrównoważony rozwój, zmiany klimatyczne lub ochrona praw człowieka należy dyskutować właśnie na tej globalnej platformie, aby ustalone rozwiązania obowiązywały wszystkich” – napisał czeski prezydent w mediach społecznościowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!