Europa

Londyn – wystawa o fantasy

27/10/2023 0 komentarzy

Jak powstawała Narnia? Jak nie zgubić się w Świecie Dysku? Dlaczego Tolkien zmienił tekst “Hobbita” pod wpływem autorki “Muminków”? Między innymi tego dowiedzieć się można od dziś w Bibliotece Brytyjskiej podczas wystawy poświęconej fantasy.

Książki, mapy, fragmenty filmów i gier – wszystko to na londyńskiej wystawie pozwala zanurzyć się w niezliczonych fantastycznych światach. Żaglowiec przybija do “miejsca, którego nie ma” – to scena z ilustracji szesnastowiecznego wydania “Utopii” Thomasa More’a. Biały Królik z dziewiętnastowiecznego rysunku prowadzi nas z kolei do Krainy Czarów. Sen patrzy na nas przeszywających wzrokiem z kart słynnego komiksu “Sandman” Neila Gaimana. Oko w oko z budzącym się smokiem staniemy dzięki ekranowi, na którym toczy się rozgrywka słynnej gry Skyrim, gdzie elementy high fantasy przeplatają się z mitami skandynawskimi. Jest mapa Narnii naszkicowana przez C.S. Lewisa, a także mapa Świata Dysku Terry’ego Pratcheta. Wreszcie wiadomo, jak najszybciej dotrzeć z Ankh Morpork do Klatchu.

Wiele miejsca poświęcono tu zademonstrowaniu precyzji, z jaką autorzy powieści, gier czy filmów tworzą światy, w których potem umieszczają swoje historie. “Pokazujemy doskonałe mapy, dokumentujemy wymyślone od zera języki, stwory i kultury” – wylicza kuratorka Tanya Kirk.

W podróży zwiedzający zahaczą wielokrotnie o Śródziemie. Jest tu na przykład laska Gandalfa z filmowej wersji Władcy Pierścieni. A także słynne szwedzkie wydanie Hobbita, otwarte na stronie, na której Bilbo spotyka Golluma. To jednak Gollum kontrowersyjny. Narysowała go Tove Jansson, autorka “Muminków”. “Ilustracje stworzyła w swoim, niepowtarzalnym stylu. I dlatego Gollum przypomina ogromnego skandynawskiego trolla” – podkreśla Tanya Kirk. “Tolkien był skonsternowany. Zmienił więc opis Golluma w następnym wydaniu. Dodał słowo: ‘mały’. Tak żeby już nie było wątpliwości” – tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia.

Nieopodal strzelcy i kawaleria przygotowują się do walki z czerwonym smokiem. To figurki do “Warhammera”. Zagrać można nawet w przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy grę komputerową z uniwersum Fallen London, rozgrywającą się w wiktoriańskiej stolicy Wielkiej Brytanii, która zapadła się do podziemnego wymiaru.

Bogactwo wyobraźni podkreślają też między innymi: bogato zdobiona książka “Historia migoczącej równiny” Williama Morrisa, twórcy ruchu Arts and Crafts, gdzie fantasy łączy się z socjalistyczną utopią, pierwsza filmowa wersja “Czarodzieja z Oz” (rok produkcji: 1910) czy też pierwsze wydanie “Frankensteina”. Ale także podręczniki do “papierowej” gry RPG “Dungeons & Dragons”.
Portale do innych światów w British Library pozostaną otwarte do 25 lutego przyszłego roku.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych