Londyn – wystawa o fantasy

0
Fot. ianvisits.co.uk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jak powstawała Narnia? Jak nie zgubić się w Świecie Dysku? Dlaczego Tolkien zmienił tekst “Hobbita” pod wpływem autorki “Muminków”? Między innymi tego dowiedzieć się można od dziś w Bibliotece Brytyjskiej podczas wystawy poświęconej fantasy.

Książki, mapy, fragmenty filmów i gier – wszystko to na londyńskiej wystawie pozwala zanurzyć się w niezliczonych fantastycznych światach. Żaglowiec przybija do “miejsca, którego nie ma” – to scena z ilustracji szesnastowiecznego wydania “Utopii” Thomasa More’a. Biały Królik z dziewiętnastowiecznego rysunku prowadzi nas z kolei do Krainy Czarów. Sen patrzy na nas przeszywających wzrokiem z kart słynnego komiksu “Sandman” Neila Gaimana. Oko w oko z budzącym się smokiem staniemy dzięki ekranowi, na którym toczy się rozgrywka słynnej gry Skyrim, gdzie elementy high fantasy przeplatają się z mitami skandynawskimi. Jest mapa Narnii naszkicowana przez C.S. Lewisa, a także mapa Świata Dysku Terry’ego Pratcheta. Wreszcie wiadomo, jak najszybciej dotrzeć z Ankh Morpork do Klatchu.

Wiele miejsca poświęcono tu zademonstrowaniu precyzji, z jaką autorzy powieści, gier czy filmów tworzą światy, w których potem umieszczają swoje historie. “Pokazujemy doskonałe mapy, dokumentujemy wymyślone od zera języki, stwory i kultury” – wylicza kuratorka Tanya Kirk.

W podróży zwiedzający zahaczą wielokrotnie o Śródziemie. Jest tu na przykład laska Gandalfa z filmowej wersji Władcy Pierścieni. A także słynne szwedzkie wydanie Hobbita, otwarte na stronie, na której Bilbo spotyka Golluma. To jednak Gollum kontrowersyjny. Narysowała go Tove Jansson, autorka “Muminków”. “Ilustracje stworzyła w swoim, niepowtarzalnym stylu. I dlatego Gollum przypomina ogromnego skandynawskiego trolla” – podkreśla Tanya Kirk. “Tolkien był skonsternowany. Zmienił więc opis Golluma w następnym wydaniu. Dodał słowo: ‘mały’. Tak żeby już nie było wątpliwości” – tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia.

Nieopodal strzelcy i kawaleria przygotowują się do walki z czerwonym smokiem. To figurki do “Warhammera”. Zagrać można nawet w przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy grę komputerową z uniwersum Fallen London, rozgrywającą się w wiktoriańskiej stolicy Wielkiej Brytanii, która zapadła się do podziemnego wymiaru.

Bogactwo wyobraźni podkreślają też między innymi: bogato zdobiona książka “Historia migoczącej równiny” Williama Morrisa, twórcy ruchu Arts and Crafts, gdzie fantasy łączy się z socjalistyczną utopią, pierwsza filmowa wersja “Czarodzieja z Oz” (rok produkcji: 1910) czy też pierwsze wydanie “Frankensteina”. Ale także podręczniki do “papierowej” gry RPG “Dungeons & Dragons”.
Portale do innych światów w British Library pozostaną otwarte do 25 lutego przyszłego roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!