Słowacja: prezydent mianowała rząd Roberta Ficy

0
Fot. APA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová mianowała rząd Roberta Ficy. Zwycięski w przedterminowych wyborach, kierowany przez Ficę lewicowo-narodowy Smer, utworzył koalicję z socjaldemokratycznym ugrupowaniem Hlas i nacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową.
Zuzana Čaputová podkreśliła, że wyzwania, które stały przed rządzącymi w poprzedniej kadencji, nie skończyły się z dniem wyborów. „Również wy będziecie musieli się zmierzyć z wysokimi cenami energii, uzdrowieniem finansów publicznych przy zachowaniu standardów socjalnych, potrzebą poprawy dostępu do opieki medycznej czy potrzebą zwiększenia poziomu edukacji.

W tym kontekście cieszy mnie wasze zapewnienie o ciągłości członkostwa w Unii Europejskiej i NATO” – powiedziała prezydent. „Wierzę, że będziecie kontynuować dobrą politykę sąsiedzką, także wobec naszego ciężko doświadczanego wschodniego sąsiada” – dodała Zuzana Čaputová.

Robert Fico, który objął funkcję premiera po raz czwarty w swojej politycznej karierze, podkreślił, że przejmuje władzę w trudnej sytuacji społecznej. „Słowacki rząd i ministerstwa będą mówić suwerennym słowackim głosem. Suwerenna będzie nasza polityka zagraniczna. Chciałbym, abyśmy po wygaśnięciu mandatu tego rządu mogli stwierdzić, że na Słowacji żyje się lepiej” – powiedział nowy szef słowackiego rządu.

Poprzednio Fico rozstał się z fotelem premiera w 2018 roku, po protestach wywołanych zabójstwem dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Ze stanowiska ustąpił wówczas także minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák, który w nowym gabinecie objął resort obrony. Obaj politycy usłyszeli w ubiegłym roku zarzuty dotyczące szeregu nadużyć, do których miało dochodzić podczas poprzednich rządów Smeru. Śledztwo to umorzył jednak prokurator generalny.

Po wielu latach słowackim ministerstwem spraw zagranicznych nie pokieruje zawodowy dyplomata. Szefem resortu został jeden z najbliższych współpracowników Ficy, samorządowiec i parlamentarzysta Juraj Blanár, który w przeszłości krytykował wydalenie rosyjskich dyplomatów i nazwał je oznaką rusofobii.

Uwagę komentatorów zwróciła też nominowana przez Słowacką Partię Narodową na stanowisko minister kultury Martina Šimkovičová. Była prezenterka telewizyjna jest ostatnio znana z działalności w dezinformacyjnym kanale internetowym oraz prorosyjskich, ekstremistycznych i homofobicznych wypowiedzi.

Nowy rząd ma 30 dni na przedstawienie w parlamencie deklaracji programowej i wystąpienie o wotum zaufania. W 150-osobowej Radzie Narodowej trzy partie koalicyjne mają łącznie 79. Podczas inauguracyjnego posiedzenia parlamentu posłowie wybrali dziś na przewodniczącego izby szefa partii Hlas Petera Pellegriniego. Jego kandydaturę poparła też część posłów opozycji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!